دانشنامه فرزند

آزمون بینایی: دو سالگی به بعد

دانشنامه فرزند: اگر به وسیله یکی از آزمون ها یا حتی با مشاهده ساده مظنون به وجود اشکالی شدید، برای گفتن آن به پزشک تردید نکنید. هر قدر زودتر با مشکلی برخورد شود احتمال اصلاح آن و نیز احتمال اینکه کودک شما بتواند حداکثر بهره برداری را از توانایی موجود خود بکند بیشتر است. پس از سه سالگی جبران هر نوع تاخیر در یادگیری کودک حتی برای متخصصان نیز بسیار مشکل است.

روش آزمون با استفاده از کارت های حروف

دو سری مشابه از هفت کارت که روی هر یک حروف O, H, X, A, V, T و U نوشته شده است تهیه کنید و یک سری را به کودک بدهید. یکی از حروف را بردارید و از کودک بخواهید یکی از کارت های خود را که مشابه آن است بلند کند. سپس یکی از چشم های کودک را ببندید و آزمون را تکرار کنید. این کار را برای چشم دیگر نیز انجام دهید.

بیشتر کودکان سه ساله قادرند پنج حرف T, H, O, V و X را که شکل ساده تری دارند در فاصله 3 متری مطابقت دهند. بعضی از دو ساله ها هم از عهده این آزمون بر می آیند، ولی خیلی از آن ها V و X را با هم اشتباه می کنند. بیشتر کودکان چهار ساله هر هفت حرف را مطابقت می دهند.

روش آزمون با استفاده از اسباب بازی های کوچک

برای آزمون دید دور دست، دو سری از اشیا را تهیه کنید، مثل اتومبیل، هواپیما، صندلی، یک عروسک کوچک، کارد و چنگال و قاشق بچگانه. یک سری از آن ها را به کودک بدهید. به فاصله سه متری بروید و آن ها را یکی یکی بالا بیاورید و از کودک بخواهید مال خودش را نشان دهد. سپس آزمون را به نوبت برای هر چشم با پوشاندن چشم دیگر تکرار کنید. اگر اشیا را در مقابل زمینه ای سیاه رنگ نگه دارید بهتر است. برای آزمون دید نزدیک از کودک بخواهید آب نبات های کوچک، خرده های نان، قطعات یخ و تکه های کاموا را از زمین بردارد. کودکان دو ساله باید بتوانند اشیا را مطابقت دهند. در صورت مشاهده هر گونه اختلال دید، کودک را برای معاینه نزد پزشک ببرید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...