دانشنامه فرزند

آزمون ادراک: دو سالگی

دانشنامه فرزند: فرزند شما از حدود 24 هفتگی به بعد مشغول ایجاد سبک ادراکی مخصوص به خود است. انتخاب سبک ادراکی به سرعت یا دقت بررسی اشیا یا موقعیت ها توسط فرزندتان بستگی دارد. این امر «آهنگ ادراک» نامیده می شود.

سبک ادراکی متفاوت در کودکان

کودکی که آهنگ ادراک او پایین است، بی حرکت می ماند و با تمرکز ثابت به چیزی نگاه می کند. چنین کودکی تعمق گر نامیده می شود، ولی کودکی که آهنگ ادراک او سریع است پس از یک بررسی کوتاه هیجان زده می شود، سر و صدا در می آورد، جست و خیز می کند و روی خود را بر می گرداند. چنین کودکی تکانشگر نامیده می شود. در سن 18 ماهگی شما می توانید با انجام یک آزمون ساده برآوردی از میزان تعمق گری یا تکانشگری فرزندتان به دست آورید.

روش آزمون

به کودک خود کارت هایی نشان دهید که روی آن ها تصاویری یکسان اما با تفاوت های اندک وجود داشته باشد. فرزند شما باید از بین شش تصویری که در پایین قرار دارد آن را که دقیق مشابه تصویر فوقانی است انتخاب کند.
اگر تعمق گر باشد قبل از انتخاب کردن با دقت به همه تصاویر نگاه می کند و کمتر مرتکب اشتباه می شود، اما اگر کودک شما تکانشگر باشد با سرعت به تمام تصاویر نگاه می کند و یکی را انتخاب می کند که غالبا هم دست نیست.

نکته: احتمال اینکه فرزند شما دقیقا داخل این سیستم طبقه بندی بگنجد بسیار کم است، زیرا علاوه بر کودکان سریع و غیر دقیق و کودکان کند و دقیق، کودکان سریع اما دقیق و کند اما غیر دقیق نیز وجود دارند.

واکنش مناسب در مقابل آزمون

اگر انتظار دارید ماهیت فرزند خود را تغییر دهید کاملا در اشتباهید، ولی انجام این آزمون به شما کمک خواهد کرد انتظارات واقع بینانه تری از فرزندتان داشته باشید، مثلا ثابت شده است که کودکان تعمق گر خواندن را قدری راحت تر یاد می گیرند که این به دلیل بررسی دقیق شکل حروف است که در مراحل اولیه یادگیری خواندن ضرورت دارد. دروس متعارف مدارس مهارت های تعمقی بیشتری را می طلبند، بنابراین وضعیت درسی کودکان تعمق گر ممکن است کمی بهتر از کودکان تکانشگر باشد.

با این حال تعمق گری همیشه بهترین راه نیست. موقعیت های فراوانی در زندگی وجود دارد که نیازمند تصمیم گیری بسیار سریع است، به عنوان مثال وقتی فرزندتان برای آموزش های راهنمایی و رانندگی به خیابان برده می شود باید در مورد ماشین های در حال حرکت، فضاهای خالی و زمان عبور از خیابان تصمیم گیری کند و گاهی برای اتخاذ این تصمیم ها وقت بسیار کمی دارد. امکان دارد کودکان تکانشگر این کار را بهتر از کودکان تعمق گر انجام دهند. مواردی نیز وجود دارد که یک نگاه ساده برای اخذ تصمیم کفایت می کند، در چنین مواردی تکانشگر نسبت به کودک تعمق گر برتری دارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...