دانشنامه فرزند

انتخاب اسباب بازی ایمن

دانشنامه فرزند: مهم ترین نکته هنگام خرید یا درست کردن اسباب بازی برای کودک بی خطر بودن آن است. هر چند ضرب دیدگی، کبودی و خراشیدگی بخشی طبیعی و غیر قابل اجتناب از بازی یک کودک ماجراجو است، راه هایی نیز وجود دارد که به کمک آن ها می توانید مطمئن شوید آنچه که در اختیار فرزند خود می گذارید تا با آن بازی کند اسباب بازی بی خطر و سرگرم کننده است.

این مطلب به عنوان زیرمجموعه در مطلب دیگری تعریف شده است. برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع می‌توانید به مقاله انتخاب اسباب بازی مناسب رجوع نمایید.

جلوگیری از حوادث احتمالی

فراهم آوردن محیط کاملا بی خطر برای کودکان غیر ممکن است، زیرا کودکان ذاتا کنجکاوند و منازل و پارک ها نیز طوری ساخته نشده اند که در قبال کنجکاوی کودکان و خطرات مربوط به آن ها ایمن باشند. با این حال اگر شما اقدامات احتیاطی را در حد معقول مراعات کنید و کنجکاوی کودک خود را با وسایل بازی بی خطر در داخل و خارج منزل ارضا کنید تا حدود زیادی خطر حوادث شدید کاهش می یابد.

ایمنی اسباب بازی نوزادان

بدیهی است اسباب بازی هایی که برای نوزادان استفاده می شوند بایستی با دقت خاصی ساخته شده باشند، زیرا این کودکان توانایی لازم برای رهایی از دردسرهای احتمالی را که ممکن است یک اسباب بازی برایشان پیش آورد ندارند. برخی از نکات خاصی که باید در مورد اسباب بازی های داخل کالسکه کودک به آن ها توجه شود به قرار زیر است:

 • جغجغه کودک باید آنقدر سبک باشد که وقتی خواه ناخواه با آن به خود ضربه می زند صدمه نبیند.
 • جغجغه یا دندان گیر، قسمت دراز یا باریکی نداشته باشد که به حلق کودک برود.
 • روی اسباب بازی سوراخی که انگشت کودک در آن گیر کند وجود نداشته باشد.
 • اسباب بازی نخ بلندی که کودک آن را ببلعد یا دور گردنش بپیچد نداشته باشد.

وقتی می خواهید اسباب بازی های پرزدار بخرید اطمینان حاصل کنید که قابل شستشو و دارای رنگ ثابت باشند، جدا از دلخوری که از بین رفتن رنگ اسباب بازی در اثر مکیدن کودک ایجاد می کند، خود رنگ ممکن است مضر باشد. مواد به کار رفته در رویه اسباب بازی باید در برابر اشتعال مقاوم باشد و در آن نیز از مواد بی خطری که قابل استنشاق و خفه کننده نباشند درست شده باشد و تمام قسمت های سفت مانند چشم ها و بینی عروسک باید کاملا محکم باشند و با استفاده از میخ یا پونز وصل نشده باشند.

ایمنی اسباب بازی کودکان نوپا

کودکانی که کمی بزرگ تر و پرتحرک تر هستند کنجکاوی ذاتی و امکان تخریب بیشتری دارند. این دسته از کودکان اشیا کوچک را در دهان، بینی و گوش خود می گذارند. یک قاعده ساده برای اسباب بازی ها این است که هیچ قسمت مجزایی از آن نباید ابعادی کمتر از چهار سانتی متر داشته باشد. قبل از خرید مطمئن شوید که:

 • تمام رنگ ها، مواد رنگی و خمیرها غیر سمی باشند.
 • اسباب بازی های الکتریکی باتری های بزرگ داشته باشند. از خرید اسباب بازی هایی که باتری های کوچک مانند باتری ماشین حساب دارند اجتناب کنید، زیرا ممکن است کودک آن ها را ببلعد یا در گوش و بینی خود فرو کند.
 • اسباب بازی های برقی خطر برق گرفتگی نداشته باشند.
 • اطمینان حاصل کنید که اسباب بازی ها سفت و محکم هستند و قطعات کوچک یا تیز به علت شکستن آن ها ایجاد نمی شود.
 • اسباب بازی هایی که باید وزن کودک را تحمل کنند، مثل اسباب بازی های چرخ دار داخل منزل محکم و با ثبات باشند.

ایمنی اسباب بازی کودکان پیش دبستانی

هنگامی که کودک آنقدر بزرگ شده است که در حیاط یا پارک با اسباب بازی های بزرگ بازی کند خطرات جدیدتری رخ می نماید. وسایل اسباب بازی های خارج از منزل را بایستی به دقت بررسی و نصب کرد و در فواصل منظم از نظر معایب احتمالی کنترل کرد. همچنین به خاطر داشته باشید که کودکان بایستی همیشه تحت نظارت صحیح باشند و هرگز به تنهایی در بیرون خانه بازی نکنند.

 • وسایل بازی داخل حیاط را با دقت روی چمن یا سطح نرم و صاف دیگری مستقر کنید. هرگز محل استقرار آن ها روی سطح سیمانی نباشد.
 • سرسره ها، تاب ها و سایر وسایل باید هر چند وقت یک بار از نظر استحکام، پایداری و فرسودگی احتمالی بازرسی شوند.
 • وسایل بزرگ نباید طوری باشند که سبب آسیب های برشی یا فشاری شوند یا بدن کودک لای قسمت های متحرک آن ها گیر کند.
 • اطمینان حاصل کنید که سطوح وسایل بازی صاف است و برآمدگی یا لبه های تیز در آن ها وجود ندارد.
 • مواد مورد استفاده برای چادر، خانه اسباب بازی و غیره در برابر اشتعال مقاوم باشند.
 • محل شن بازی را برای جلوگیری از ساکن شدن حیوانات یا دفع فضولات در آن بپوشانید.
 • هرگز به فرزند خود اجازه ندهید به تنهایی وارد استخر یا حوض شود (حتی استخر بچگانه)، زیرا کودکان ممکن است حتی در عمق بسیار کمی از آب غرق شوند.
 • به دقت به کودکان آموزش دهید که چه کارهایی را می توانند با وسایل بازی انجام دهند و چه کارهایی را نباید انجام دهند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بازی و فعالیت» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

در حال بارگذاری ...