دانشنامه فرزند

تمرینات زبانی

دانشنامه فرزند: یادگیری حرف زدن یکی از حیرت انگیزترین کارهایی است که کودکان انجام می دهند. یکی از ویژگی های مشخص ما در توانایی زبان این است که می توانیم جمله های زیادی را خلق کنیم. اگر چه از بعضی جمله ها زیاد استفاده می کنیم، اما مدام جمله های جدیدی را می سازیم و به کار می بریم که قبلا هرگز آن ها را نگفته ایم.

  • زبان های کهن از این نظر که کلمات در آن ها معانی متعددی دارند بسیار غنی هستند. ممکن است برای یک مفهوم، لغات زیادی با تفاوت های ظریف معنایی وجود داشته باشد که فرزند شما به تدریج این اختلافات ظریف را در می یابد. شما می توانید با علاقه نشان دادن به کلمات و نحوه استفاده از آن ها و میزان مفید بودن آن ها به کودک کمک کنید، مثلا رنگ قرمز را در نظر بگیرید و فکر کنید چند لغت مشابه برای بیان همین رنگ وجود دارد مانند سرخ، گلگون، گلی، آتشی و غیره. با مرور چنین فهرستی برای فرزند خود گنجینه واژگان او را گسترش خواهید داد.

  • کودکان از سن خیلی پایین می توانند مفهوم متضاد را درک کنند، مثل داغ و سرد، بزرگ و کوچک، خوب و بد. با شروع از این نقطه می توانید او را با مفاهیم پیچیده تر مثل کلماتی که حالات روانی مابین شادی و غم را توصیف می کنند از قبیل هیجان زده، سرخوش، شاد، راضی، آرام، متین، ساکت، گرفته، غمزده، بی حال، افسرده و غیره آشنا کنید.

  • یک راه مناسب برای افزایش معلومات لغوی کودک و نحوه توصیف احساسات وی این است که بگذارید یکی از اشیا مورد علاقه اش را انتخاب کند و بگوید اگر جای آن شی بود چه احساسی داشت، مثلا می توانید یک زنگ را بردارید و از فرزندتان بخواهید به جای او صحبت کند. او ممکن است بگوید من زنگ زدن را دوست دارم. بعد می توانید بپرسید چه نوع زنگی را، زنگ با صدای بم یا صدای زیر؟ آیا دوست داری کسی تو را بردارد و به صدا درآورد؟ احساس سرما می کنی یا گرما؟ آیا می درخشی؟

  • کودکان قبل از سه سالگی شروع به پرسیدن می کنند، بنابراین شما هم باید از حدود همین سن از آن ها پرسش کنید. در ابتدا پرسش ها باید بسیار ساده باشند مثل آن اسباب بازی چطور کار می کند، ولی بعدا پرسش شما می تواند جستجو گرانه تر و در ارتباط با درک و احساس کودک تان از دنیای اطرافش باشد، مثل « می توانی یک مثال برای این موضوع بزنی؟»، « به نظر تو معنی این عبارت چیست؟» نکته مهم در اینجا این است که باید به پاسخ ها گوش فرا دهید. نگویید پاسخ داده شده درست است یا نادرست، بلکه از پاسخ کودک برای طرح پرسشی دیگر و گسترش بحث استفاده کنید.

  • کودکان معمولا علاقه زیادی به بازی جستجوی گنج و کوشش برای پی بردن به مفهوم سرنخ های مختلف برای رسیدن به گنج دارند. این روش ظریفی است که به وسیله آن می توانید کودک خود را با رمزهای زبانی، اختصارات، معانی نهفته کلمات و جستجو برای مفاهیم پنهان آشنا کنید. به تدریج که فرزندتان بزرگ تر می شود می توانید رمزها را پیچیده تر کنید، مثلا یک شعر ساده را انتخاب کنید و زیر حروفی که کلمات پیام را تشکیل می دهند خط بکشید.

  • بازی راه ایده آلی برای کسب اطلاعات در سطوح مختلف است. شما می توانید در منزل مقررات مخصوص به خودتان را برای بازی هایی مثل اسم فامیل و روپولی داشته باشید. این کار تمرین بسیار خوبی از نظر شکستن مقررات برای کودکان محسوب می شود، مثلا می توانید اجازه دهید در بازی اسم فامیل از اسامی خاصی که جزئی از زبان شده اند مانند ریکا و پفک استفاده شود، اما این اسم ها نباید خارجی باشند، کودک شما به تدریج متوجه تفاوت های بسیار ظریف لغات می شود و علاوه بر یادگیری لغات، روشن تر می فهمد که در زندگی روزمره چه چیزهایی غیر مجاز است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...