دانشنامه فرزند

انتخاب اسباب بازی مناسب

دانشنامه فرزند: شیوه طبیعی یادگیری برای کودک، بازی کردن است. برای کودکان بازی کردن و یادگیری متضاد یکدیگر نیستند. کودکان از موقعیت های یادگیری که لذت بخش باشند بهره می برند، مثلا با اسباب بازی های ساختمان سازی، کار کردن با پازل، دومینو و اسباب بازی های نخ کردنی و جور کردن رنگ ها، جنس ها و شکل ها، مهارت هایی اساسی را فرا می گیرند که بعدها آن ها را قادر می سازد خواندن، نوشتن و شمردن را بیاموزند.

اسباب بازی های ابداعی

اسباب بازی های حاضری جهت یادگیری الزامی نیستند، زیرا کودکان به هر حال بازی ها و اسباب بازی هایی برای خودشان ابداع می کنند، ولی اسباب بازی های مناسب می توانند محرک لازم برای جستجو و کشف چیزهای جدید را فراهم کنند. نیازی نیست اسباب بازی ها گران و پیچیده باشند، بلکه بهترین اسباب بازی ها آن هایی هستند که کودک را مجذوب خود می کنند و فرزندتان بارها و بارها به سراغ آن ها می رود. گاهی اوقات یک وسیله خانگی مثل لگن لباس شویی که می توان از آن به عنوان قایق، اتومبیل یا استخر استفاده کرد وسیله ساعت ها بازی تخیلی را فراهم می کند.

کودکان همگام با رشد خود به محرک های متفاوتی نیاز دارند و انتخاب اسباب بازی باید بر اساس نیازهای متغیر آن ها باشد. تناسب داشتن اسباب بازی انتخاب شده با سن کودک بسیار مهم است. اگر اسباب بازی خیلی پیشرفته باشد کودک نمی داند چگونه با آن بازی کند و لذت زیادی از آن نمی برد، اگر هم بسیار ابتدایی باشد حوصله کودک زود سر می رود.

هنگام خرید اسباب بازی غیر از توجه به تناسب آن برای محدوده سنی کودک و بی خطر بودن اسباب بازی، باید به چند منظوره بودن و تحریک بخشی آن نیز دقت نمود. چند منظوره بودن به این معناست که اسباب بازی برای انواع بازی ها کاربرد داشته باشد و با افزایش سن کودک هنوز قابل استفاده باشد.

مهم ترین نکته هنگام خرید یا درست کردن اسباب بازی برای کودک بی خطر بودن آن است. هر چند ضرب دیدگی، کبودی و خراشیدگی بخشی طبیعی و غیر قابل اجتناب از بازی یک کودک ماجراجو است، راه هایی نیز وجود دارد که به کمک آن ها می توانید مطمئن شوید آنچه که در اختیار فرزند خود می گذارید تا با آن بازی کند اسباب بازی بی خطر و سرگرم کننده است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بازی و فعالیت» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

در حال بارگذاری ...