دانشنامه فرزند

فعالیت ها و بازی ها برای کودکان در سنین مختلف

دانشنامه فرزند: وقتی شخص بزرگی با کودک خردسالی بازی می نماید سعی می کند بازی ها را مشکل تر و دشوارتر سازد، اما بهتر است اجازه دهید کودک به اندازه فهم خود با اسباب بازی ها بازی نماید. اگر اسباب بازی برای او خریده اید که سر درآوردن از آن برای کودک مشکل است یا اجازه دهید که هر طور مایل است با آن بازی کند و یا آن را پنهان کنید تا کودک بزرگ تر شود و بتواند به طرز صحیحی با آن بازی نماید.

بدو تولد تا شش ماهگی

در این دوره سنی برای کودک آواز بخوانید و هنگام مراقبت از او، در آغوش گرفتن یا تکان دادن فرزندتان برای خواباندن او، برایش لالایی زمزمه کنید. همراه فرزند خود برقصید. بازی های ساده ای که کودکان در این سن از آن ها لذت می برند عبارتند از اینکه با گرفتن از دست های کودک او را از حالت خوابیده به نشسته بکشانید و دوباره برگردانید، نشاندن او روی زانوی تان و بالا و پایین پراندن او، دویدن به دور اتاق در خالی که او را محکم و به نرمی در آغوش گرفته اید.

هفت تا دوازده ماهگی

فعالیت های مربوط به صداها و کلمات شامل دمیدن در لوله های کاغذی خالی، تقلید صدای حیوانات و خواندن آوازهای کودکانه می باشد. بازی های فعالانه تری مانند سواری دادن بر پشت و بالا بردن روی پاها برای بیشتر کودکان در این سن لذت بخش است. می توانید بازی توپ غلتاندن با کودک را آغاز کنید. بازی های پنهان کردنی مانند دالی و گل یا پوچ حس کنجکاوی او را ارضا می کند. به هم زدن قابلمه و درپوش آن، زدن قاشق های چوبی به ته قابلمه، الک کردن آرد به مقدار کم، پر کردن قوطی های فلزی و جعبه ها با گیره های چوبی لباس یا مکعب ها برای کودک سرگرم کننده است و در زمینه تولید صدا به او درس می دهد.

دوازده تا هجده ماهگی

به خواندن شعرهای کودکانه که برای رشد زبانی کودک بسیار مناسب هستند ادامه دهید و با استفاده از نحوه بیان بزرگسالان و نه زبان کودکانه تا می توانید با فرزندتان صحبت کنید. بازی هایی با حرکات ساده مثل اتل متل توتوله، دس دسی، قطار بازی و قایم باشک برای مصرف بخشی از انرژی اضافی کودک مناسب اند. خمیر بازی، رنگ آمیزی و نقاشی تحت نظر شما قابل انجام است. جعبه شن و لگن آب ساعت ها سبب سرگرمی کودک می شوند. ظروف و پیمانه های خانگی، حباب ساز خانگی یا اسباب بازی های تجارتی در اختیار کودک خود قرار دهید.

هجده ماهگی تا دو سالگی

کتاب هایی را که کلمات بیشتری دارند به خصوص آن هایی که متن آهنگین دارند با صدای بلند برای کودک بخوانید. داستان هایی بسازید که فرزندتان قهرمان آن باشد. بازی ها و آوازهایی که با حرکت همراه هستند مثل عمو زنجیر باف و اتل متل توتوله سرگرم کننده هستند و می توان آن ها را با سایر کودکان نیز بازی کرد. نقاشی های چسباندنی (کولاژ) با استفاده از کاغذ، نخ، برنج، پارچه و سایر مواد، نقاشی با انگشت و مدل سازی ساده همگی مشوق کودک به تلاش و فعالیت هستند.

دو تا سه و نیم سالگی

بازی های الفبایی و شمارشی انجام دهید و لطیفه های ساده و جملاتی را که تلفظ آن ها دشوار است مثل «امشب شب سه شنبه است» به او یاد دهید. فعالیت ها و بازی هایی که محور آن ها موسیقی است مثل صندلی بازی انجام دهید. در این سن می توان کودک را با نقاشی پاشیدنی (نقاشی با پاشیدن رنگ بر روی بوم یا کاغذ) مداد سایی (قرار دادن شی مانند سکه در زیر کاغذ و کشیدن مواد بر روی کاغذ تا نقش آن شی روی کاغذ بیفتد) آشنا کنید. همچنین می تواند چاپ با سیب زمینی و ساخت مهرهای ساده با هویج و اسفنج را انجام دهد. کارهای ساده آشپزی را همراه فرزندتان انجام دهید. فعالیت های مربوط به طبیعت مانند بحث درباره طلوع و غروب آفتاب، رنگین کمان و ستاره ها، جمع آوری برگ ها و گل ها یا کاشتن بذر گیاهان یا رویاندن قلمه به کودک در درک دنیای خود کمک می کند. مراجعه به کتاب فروشی و کتابخانه بایستی از این سن شروع شود. اجازه دهید فرزندتان کتاب هایی با داستان های ساده و تصاویر بزرگ انتخاب کند.

سه و نیم تا پنج سالگی

شعرها و آواز های مربوط به اعداد و شمارش را زیاد به کار ببرید. انواع بازی های ساده تخته ای مانند فرفره بازی، تاس ریختن و حرکت دادن مهره ها و نیز بازی هایی که با ورق انجام می شود در این سن برای کودک دوست داشتنی هستند. ساختن نقاب های ساده و عروسک های دستی از پاکت های کاغذی، جوراب و پارچه از کارهایی است که در این سن می توانند انجام دهند. با استفاده از مقوا و کارتن، لوله و کاغذ چیزهایی مثل اثاثیه منزل، وسایل نقلیه و خانه اسباب بازی بسازید. به تدریج می توانید فرزندتان را به سینما، تئاتر، بازدید از باغ وحش و موزه هایی که بخش هایی برای کودکان دارند ببرید.

پنج تا هفت سالگی

در این سن می توان فعالیت های هنری شامل کارهای پیشرفته تری مثل تهیه آلبوم از بریده نشریات، جمع آوری تمبر یا سکه و غیره و ساختن تابلو با چسباندن گلبرگ های خشک شده بر روی مقوا را انجام داد. بازی های تقلیدی مثل فراهم کردن دفتر کار کوچکی برای کودک حاوی دستگاه منگنه، سوراخ کن، کاغذ، خودکار، گیره کاغذ و پوشه به کودک شما امکان می دهد کار بزرگسالان را تقلید کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بازی و فعالیت» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

در حال بارگذاری ...