دانشنامه فرزند

جلوگیری از فساد دندان و بروز حفره

دانشنامه فرزند: از حدود سه سالگی کودک، باید برنامه دقیقی برای مراقبت از دندان های او در نظر بگیرید. با اینکه کودکان در این سن تمایل دارند که خودشان مسواک زدن دندان های شان را انجام بدهند، اما باید این کار تحت نظارت یک بزرگ تر انجام شود. هر شش ماه یک بار باید فرزند خود را به دندان پزشکی ببرید تا ریشه دندان های او را کنترل کند.

نوزاد تنها همان غذایی را می خورد که والدین یا پرستار برای او فراهم می کند. با بزرگ تر شدن کودک و کسب استقلال بیشتر او شروع به نشان دادن علایق خود می کند و سعی می کند از هر فرصتی برای انتخاب خوراکی خود استفاده کند. مسئله مهم این است که میزان مصرف شیرینی جات را در کودک کنترل نمایید. بدن کودک نیازی به شیرینی یا شکلات ندارد و می توانید میوه جات مفید یا میان وعده های ترش مزه را جایگزین آن ها نمایید. بیشترین آسیب به دندان ها در اثر میان وعده های شیرینی که بین وعده های غذایی مصرف می شوند ایجاد می شود. به هر حال اگر فرزندتان مقداری شیرینی خورد باید سعی کنید هر چه سریع تر بعد از مصرف آن، دندان های کودک را مسواک بزنید.

یکی دیگر از دلایل فساد دندان مصرف آب میوه های غیر رقیق شده است و حتی در کودکانی که شیرینی جات زیادی نمی خورند نیز موجب فساد دندان می شود. به همین دلیل همیشه باید آب میوه را به شکل رقیق شده با آب به کودک بدهید. بعد از مسواک زدن شبانه دندان ها، خوردن یا آشامیدن هر چیزی جز آب می تواند مشکل ساز باشد. اسیدهای موجود در مواد غذایی در داخل دهان باقی مانده و امکان ادامه روند فساد دندان برای چند ساعت متوالی فراهم می شود. اگر کودک علاقه زیادی به مکیدن بطری در طول شب دارد قبل از خوابیدن بطری را به او بدهید و بعد آن را بردارید.

وقتی مینای دندان دچار آسیب شد لایه زیری دندان بدون محافظ مانده و امکان فاسد شدن و ایجاد حفره در آن فراهم می شود. با اینکه پر کردن دندان می تواند این حفره را ترمیم کند، اما دندانی که دچار فساد شده است به هر حال دندان ضعیفی است و در صورتی که میزان فساد دندان بالا باشد، احتمالا دندان پزشک مجبور به خارج کردن دندان فاسد می شود و در نتیجه محل رویش دندان های ثانویه دچار اشکال می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «حمام و نظافت» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...