دانشنامه فرزند

اولین دیدار نوزاد و فرزند بزرگ تر

دانشنامه فرزند: اولین ملاقات میان نوزاد و کودک بزرگ تر باید با حساسیت و دقت انجام شود. به احتمال زیاد این دیدار در زمانی انجام خواهد شد که شما هنوز در بیمارستان هستید. همه تا حدی نگران و هیجان زده هستند. فرزند بزرگ تر در مورد نوزاد نگران است و شما و همسرتان دوست دارید که همه با هم باشند و مشکلی پیش نیاید.

توقعات واقع بینانه

محیط نا آشنای بیمارستان بیشتر وقت ها باعث نگرانی و گیجی کودک می شود، به خصوص اگر او خیلی کوچک باشد از شما فاصله می گیرد و یا با شما احساس غریبگی می کند. شخصیت آزاد و عادی او در آن لحظه ممکن است تبدیل به روحیه ای آرام، کم حرف و گیج شود. چون او در حال مشاهده و بررسی این محیط نا آشنا و عجیب است. از دیدن این صحنه غمگین نشوید، او احتیاج به زمان دارد تا خود را با شرایط هماهنگ کند. به جای اینکه منتظر شوید تا او حرف بزند و احساسش را بیان کند او را صمیمانه در آغوش بگیرید و به او محبت کنید.

توجه

کودک بزرگ تر را مرکز توجه قرار دهید. زمان زیادی لازم است تا او به نوزاد جدید اعتماد کند و به او توجه نشان بدهد. از او بخواهید در مورد تمام کارهایی که در مدت نبودن شما انجام داده برای تان حرف بزند و کودک ناخودآگاه سوال هایی در مورد نوزاد جدید خواهد پرسید.

تبادل هدیه

به فرزند بزرگ تر بگویید که نوزاد جدید هدیه ای برای او آورده است. برای او توضیح بدهید که نوزاد فکر می کند که او برادر یا خواهر فوق العاده و بزرگ تر اوست. فرزند شما از دیدن این هدیه خیلی خوشحال می شود و بعد هدیه کوچکی به دست او بدهید و بگویید حالا هدیه اش را به نوزاد بدهد. این مراسم عملی و ساده باعث ایجاد روابط خوب و دوستانه ای میان آن دو خواهد شد.

تماس جسمی

در طی اولین تماس های جسمی فرزند بزرگ تر ممکن است آهسته و بدون هدف به کودک نزدیک شود و از روی کنجکاوی باعث ناراحتی نوزاد شود، در حالی که این کار عمدی نبوده است. او با لمس صورت و با انگشتان کودک صدمه ای به او نمی زند، فقط از اینکه می بیند نوزاد خیلی از خودش کوچک تر است تعجب می کند. همیشه آماده کمی آزار و سیخونک از سوی فرزند بزرگ تر باشید.

پاسخ به سوالات

کودک سه یا چهار ساله شما می تواند سوال هایی از شما داشته باشد که پاسخ دادن به آن برای تان خیلی مشکل است، مثلا آیا علامت زشت روی صورت بچه از بین می رود؟ یا چرا سرش این قدر زشت و بی ریخت است؟ شما باید با آرامش، نهایت تلاش خود را برای پاسخگویی به کودک داشته باشید. سعی کنید در حد امکان بهترین جواب را به سوال های او بدهید و از هر گونه عصبانیت و بی حوصلگی در چنین مواقعی پرهیز کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «برادر و خواهر» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 12 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...