دانشنامه فرزند

حسادت و رقابت کودکان یک خانواده

دانشنامه فرزند: منشا حسادت خواهر و برادرها معمولا به پنج سال اول زندگی آن ها باز می گردد. هنگامی که جایگاه کودک اول توسط نوزاد جدید تصرف می شود، رقابت و حسادت نیز آغاز می گردد. از آنجا که تا پیش از تولد فرزند جدید، تمام وقت و وجود شما در اختیار فرزند اول تان بوده حالا او احساس می کند نوزاد تازه وارد تمام چیزی را که تا چندی پیش به او تعلق داشته در اختیار گرفته است.

تحقیقات نشان می دهد که حتی کودکان دوم و سوم هم نسبت به ورود فرزند جدید در خانواده واکنش و حسادت نشان می دهند. کودکان کوچک تر هم ممکن است دچار حس حسادت و یا رقابت شوند، به خصوص هنگامی که فکر کنند برادر و یا خواهر بزرگ تر آن ها دارای آزادی بیشتری هستند، اجازه دارند شب ها دیرتر بخوابند و حتی لباس های بیشتری داشته باشند. وقتی این نوع حسادت ایجاد می شود بهترین شکل آن وجود درگیری های کلامی، جیغ و فریاد، سر و صدا و بدترین شکل آن دست بلند کردن و یا چنگ زدن همدیگر است. در اینجا به چند نکته دیگر در مورد حسادت میان کودکان داخل یک خانه و خانواده اشاره می شود:

  • در واقع تمام خواهرها و برادرها نسبت به هم احساس حسادت می کنند و این مسئله به شرایط خاص خانه بستگی دارد.
  • حتی پسر یا دختر شما با رفتار آرام و بدون تنش هم ممکن است احساس منفی نسبت به خواهر یا برادرش داشته باشد.
  • این حسادت زمانی قوی تر می شود که فرزند کوچک تر در حدود سه تا پنج ساله است. به طور کلی با داشتن کودکان سه تا پنج ساله مشاهده درگیری و یا زد و خوردهای کوچک چیزی غیر عادی و متداول است و اینکه شما باید گاه و بی گاه سعی در آرام کردن آن ها داشته باشید.
  • در آغاز، درگیری های جسمی بیشتر از درگیری های کلامی متداول هستند. این حالت بیشتر در میان کودکان دو تا سه ساله وجود دارد. در این محدوده سنی تمام کودکان از نظر جسمی آمادگی برخورد و درگیری با خواهر یا بردارشان را دارند.
  • وقتی فرزندان شما در حدود سه یا چهار ساله هستند با هم بحث و جدل دارند و این درگیری ها معمولا بر سر اسباب بازی است. آن ها هر دو می خواهند همزمان با یک اسباب بازی، بازی کنند، چون هنوز دارای رشد فکری و سنی برای بازی و کار مشترک نیستند.
  • خواهرها و برادرهای چهار و پنج ساله، معمولا با هم درگیر می شوند، اما هدف شان مالکیت یا در اختیار گرفتن چیزی نیست بلکه بیشتر می خواهند قدرت و برتری خود را به دیگری نشان بدهند.
  • هر کودکی با دیگری متفاوت است. ممکن است شما فرزندی داشته باشید که تقریبا منفعل است و اجازه می دهد که خواهر یا برادرش هر کاری که می خواهد انجام دهد، اما فرزند دیگرتان هر وقت چیزی بخواهد آن را با زور و بر خلاف میل خواهر یا برادرش از او می گیرد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «برادر و خواهر» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...