دانشنامه فرزند

حسادت کودک در سنین مختلف

دانشنامه فرزند: در طی پنج سال اول زندگی، شخصیت کودک رشد می یابد و تنش ها و حسادت های بین کودکان همراه با این رشد تغییر پیدا می کند. حس حسادت و رقابت هم بسته به سن و دوره رشد شخصیت کودک شکل خاصی پیدا می کند.

هجده ماهگی

در این سن فرزند شما بیشتر خود محور است و به احساسات دیگران توجهی ندارد. او احساس قدرت می کند، اما می خواهد زیر کنترل باشد. اگر او فرزند بزرگ خانواده است حسادت و رقابت در او زیاد قوی نیست، چون بیشتر از هر کسی روی خودش تمرکز دارد. او تا زمانی که چیزی در اطرافش زیاد تغییر نکند و مقدار مشخصی از محبت و عواطف را دریافت کند شاد و آرام است. اگر فرزند کوچک تر خانواده است نسبت به خواهر یا برادر بزرگ تر خود واکنش زیادی نشان نمی دهد، با این حال می تواند آن ها را به عمد ناراحت و عصبی کند.

دو سالگی

در این سن کودک به خودش خیلی اهمیت می دهد و می خواهد همه چیز مطابق خواسته او پیش برود وگرنه دچار خشم و ناراحتی می شود. اگر فرزند بزرگ خانواده است آن قدر هوش و ذکاوت دارد که بفهمد نوزاد جدید بر روی زندگی او تاثیر خواهد گذاشت و به همین دلیل ممکن است بخواهد جلب توجه کند و یا رفتار بچه گانه تری از خود نشان بدهد. اگر فرزند کوچک تر خانواده است کنجکاوی او را وادار به کشف و اختراع می کند، البته بیشتر به خاطر اذیت کردن خواهر یا برادر بزرگ تر است که خلوت و تنهایی خود را دوست دارد.

سه سالگی

در این دوره فرزند احساس استقلال بیشتری دارد، می تواند خیلی از کارهایش را خودش انجام بدهد، بهتر صحبت می کند و می تواند احساسات و افکار خود را بیان کند. اگر او فرزند بزرگ تر خانواده است در این دوره سنی حس حسادت و رقابت در سطح بالایی است. می داند که نوزاد می تواند محبت و عاطفه خانواده را از سوی او به طرف خودش جلب کند. اگر فرزند کوچک تر است خواهر یا برادر بزرگ ترش توقع دارد که قوانین خانه را رعایت کند. او این را می فهمد و سعی می کند خود را با قوانین خانه هماهنگ کند.

چهار سالگی

اعتماد به نفس کودک در این دوره رشد می کند و بهتر با همسن و سالان خود ارتباط برقرار می کند. در این سن حس شوخی و طنز در او بروز می کند. اگر فرزند بزرگ خانواده است واقعیت ورود نوزاد را درک می کند و به احتمال زیاد کمتر دچار حس حسادت و رقابت خواهد شد، اما گاهی ممکن است حس کند که خواهر یا برادر کوچک ترش در کارهای او دخالت و یا فضولی می کند. اگر فرزند کوچک تر خانواده است تقریبا نسبت به خواهر یا برادر بزرگ ترش وفادار و با صداقت است، اما با این حال ممکن است خیلی زود این حس تبدیل به خشم شود، به خصوص وقتی حس کند حقش پایمال شده است.

پنج سالگی

آغاز مهد کودک یا آمادگی یک تغییر بزرگ است. کودک یک ذهنیت روانی جدید و کاملا مشخص درباره خودش دارد و حس می کند یک دختر یا پسر بزرگ است. اگر فرزند بزرگ تر خانواده است خود را بزرگ احساس می کند، اغلب در برابر خواهر یا برادر کوچک ترش صبور است، اما گاهی می خواهد بر او تسلط داشته باشد. اگر فرزند کوچک تر خانواده است به شدت سعی می کند که شبیه خواهر یا برادر بزرگ ترش باشد، اما وقتی می بیند که فرزند بزرگ تر ترجیح می دهد با دوستان خودش بازی کند آزرده می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «برادر و خواهر» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4.6 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...