دانشنامه فرزند

حسادت در کودکان نوپا

دانشنامه فرزند: کودکان در دوران نوپایی تمایل دارند تمام کارها آن طور که آن ها دوست دارند انجام شود، وگرنه ناراضی می شوند و جیغ و فریاد راه می اندازند. در این دوره به شدت خود محور هستند و تمام دنیا را فقط از چشم خود می بینند.

کودک رو به رشد شما نیاز شدیدی به داشتن یک ارتباط عاطفی عمیق با شما و پدرش دارد و همچنین از انجام کارهایش به تنهایی و بدون حمایت شما نا امید است و اگر به همه اینها حسادت و نگرانی های ورود نوزاد جدید را هم اضافه کنید دلیل بی قراری ها و بهانه گیری های او را می فهمید. تمام کودکان حس اضطراب، نگرانی و نا امنی خود را این گونه نشان نمی دهند. گاهی اوقات یک کودک دو یا سه ساله در مورد پدر و مادرش احساس مالکیت می کند بنابراین رفتارهای بچه گانه ای را که مدتی پیش انجام می داده دوباره شروع می کند، برای مثال تمایل دارد که با شیشه شیر بخورد تا با فنجان یا با اینکه دیگر می تواند به دستشویی برود و نیازی به پوشک ندارد از شما می خواهد او را پوشک کنید.

برخی از کودکان در هنگام شروع حالت حسادت به خواهر و برادر کوچک تر با دیگران حالت ناسازگاری و یا تهاجم و پرخاش دارند، این حالت وقتی فروکش می کند که شما او را بشناسید و به کمک تغییرات مناسب در رفتارش او را آرام کنید. با مشاهده اولین آثار حسادت در کودک نوپا می توانید با جلب توجه و فکر او به سوی چیزی دیگر کودک را از ادامه حسادت باز دارید. ممکن است او به یک اسباب بازی خاص علاقه مند باشد و یا کتابی را بیش از بقیه کتاب ها دوست داشته باشد، وقتی دیدید او نسبت به نوزاد حساسیت نشان می دهد و در حالت شروع تحریک و ناراحتی است، بهتر است توجه او را به یکی از مواردی که مورد علاقه اوست جلب کنید. اطمینان دهی مناسب می تواند مانعی برای ایجاد عصبانیت ها و بهانه گیری های کودکان نوپا در اثر حسادت باشد. سعی کنید بفهمید او چگونه فکر می کند اما این را زیاد به او نشان ندهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «برادر و خواهر» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...