دانشنامه فرزند

رفع حسادت در کودکان نوپا

دانشنامه فرزند: فرزند نوپای شما به طور درونی و فطری به مهربانی و دوستی تمایل دارد این حس با حس احتیاط و ملاحظه کاری نیز همراه است. تمام نیاز کودک دو ساله شما برخی راهنمایی های زیرکانه و سودمند برای بازگرداندن این احساسات مفید به سوی نوزاد است.

شما می دانید که نوزاد آسیب پذیر و شکننده است و مانند همه احساس درد، ترس و حیرت دارد، اما فرزند دو ساله ممکن است این مسئله را درک نکند. او به اسباب بازی های نرم و یا شکل های بازی نرم و قابل شکستن و خرد شدن عادت کرده است بنابراین برایش توضیح دهید که نوزاد (خواهر یا برادرش) همه چیز را حس می کند، همان گونه که او حس می کند. از او بخواهید که خواهر یا برادرش را به نرمی لمس کند و یا در آغوش بگیرد.

فرزند نوپا را به همکاری با خود در مورد کارهای نوزاد تشویق کنید مثل حمام کردن، تعویض لباس و پوشک و ... با این کار حس مراقبت و مسئولیت در مورد نوزاد را در او تقویت کنید. اگر چه نباید او را مجبور به مراقبت از نوزاد و یا انجام کار کنید. کارهای عملی مانند اینها کودک را قادر می سازد تا خودش راه های کمک و نشان دادن محبت خود به نوزاد را دریابد و اگر او خواست برای نوزاد آوازی بخواند در همان لحظه اجازه دهید این کار را بکند. شاید آواز خواندن او برای شما خوشایند نباشد، اما نوزاد و کودک هر دو از آن در درون خود لذت می برند.

گفتن اینکه او را دوست دارید در کودک حس خاصی ایجاد می کند. به طور طبیعی وقتی شما این جمله را به کودک می گویید شاید شور و هیجان زیادی از خود نشان ندهد و انگار اصلا حرف شما را نشنیده، اما فریب رفتار او را نخورید زیرا او از حرف شما خیلی خوشحال شده است. به او بگویید که چقدر فوق العاده است و شما به او افتخار می کنید. همچنین بگویید که نوزاد هم همین حس را درباره او دارد.

باید هر روز مقداری از وقت خود را برای توجه و رسیدگی به فرزند بزرگ تر خود اختصاص دهید، هر چقدر بیشتر و طولانی تر باشد بهتر است. از این وقت برای گفتگو، بازی و انجام کارهایی با هم استفاده کنید. فرزند نوپای شما زمانی احساس بزرگ تر بودن خواهد کرد که حس کند برادر یا خواهر بزرگ تر بودن امتیاز خاصی دارد، برای مثال به او بگویید که حالا دیگر می تواند ده دقیقه دیرتر به رختخواب برود و یا می تواند از بشقاب و یا فنجان دیگری استفاده کند، چون بزرگ شده است. این کارها او را از خواهر یا برادر کوچک ترش متمایز می کند و در او حس مهم بودن را تقویت می کند. از کودک بخواهید که در مورد نوزاد نظر و پیشنهاد بدهد، مثلا نوزاد چه بپوشد و یا در حمام با چه اسباب بازی بازی کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «برادر و خواهر» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...