دانشنامه فرزند

ایجاد رابطه دوستانه میان کودک پیش دبستانی و نوزاد

دانشنامه فرزند: از آنجا که نوزاد شما در این دوره سنی شور و شوقی بی حد و مرز در مقابل هر چیز تازه ای دارد که این شامل خواهر یا برادر بزرگ ترش هم می شود، دارای قیود و محافظه کاری های بیشتری هم هست. فرزند بزرگ تان دوستان خود را دارد، بازی های مخصوص سن خود را انجام می دهد و علایق یا بی میلی های خاصی از خود نشان می دهد. این به آن معناست که او با تمام هیجانات و حالاتی که در اطراف کودک جدید می گذرد فاصله دارد.

در سن پیش دبستانی فرزندتان به اندازه ای بزرگ شده تا بفهمد که نوزادان در مقایسه با همسن و سالان او ظریف تر و شکننده تر هستند و خیلی زود صدمه می بینند. بنابراین می فهمد که باید از نوزاد مراقبت کند، با او بازی کند و یا او را در آغوش بگیرد. کودک پیش دبستانی مواظب است کاری نکند که شما ناراحت شوید که این مسئله سبب تقویت حس همکاری در انجام کارهای خواهر یا برادر کوچک ترش خواهد بود. به همین دلیل بهتر است در اولین ملاقات آن ها اجازه دهید نوزاد را در آغوش بگیرد. به او توصیه های لازم را بکنید و او هم آن ها را انجام خواهد داد. کودک در عین حال مواظب است بی نظمی نکند. اولین باری که نوزاد را در بغل او می گذارید مواظب باشید که خوب و محکم روی صندلی نشسته باشد و صندلی دارای پشتی باشد. خودتان کودک را در بغل او جا دهید. در این زمان اگر نیاز بود برای تقویت حس غرور بگویید که از او خیلی راضی هستید.

از آنجا که مسئولیت جزیی و کوچکی در مورد نگهداری نوزاد به کودک می دهید باید به طور منطقی توقع داشته باشید که کودک بزرگ نقش مفیدتری داشته باشد. در اینجا چند توصیه ای برای انجام فعالیت هایی که او می تواند به عهده بگیرد ارائه می شود. این فعالیت ها باعث نزدیکی روابط کودک و نوزاد می شود و چون خودتان بر این کارها نظارت دارید هیچ اتفاقی نخواهد افتاد:

  • وقتی هر سه با هم بیرون می روید به همراه هم کودک را بگیرید.
  • آرام کردن نوزاد برای چند دقیقه با تکان دادن های ملایم به اطراف
  • بازی کردن با نوزاد به وسیله جغجغه و یا اسباب بازی های مناسب دیگر
  • آواز خواندن و یا خواندن شعرهای آمادگی برای نوزاد
  • شرکت فعالانه در حمام کردن و یا تعویض پوشک و لباس نوزاد

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «برادر و خواهر» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...