دانشنامه فرزند

بی نظمی در برنامه روزانه با ورود فرزند جدید

دانشنامه فرزند: جدی ترین وضعیتی که ورود نوزاد جدید برای فرزند پیش دبستانی شما ایجاد می کند به هم زدن نظم و برنامه شکل گرفته و منسجم اوست. با همه این ها شما باید زندگی و امور روزانه خود را خوب بشناسید و تغییرات آن را همراه با ورود نوزاد جدید در نظر بگیرید.

تغییرات در برنامه روزانه

  • کودکان پیش دبستانی دوست دارند برنامه منظم هفتگی خود را بدانند، برای مثال باید بدانند که روز پنج شنبه بعد از ساعت مدرسه، کلاس نقاشی دارند و یا به استخر می روند. این شکل برنامه ریزی به کودک کمک می کند که از قبل در مورد همه برنامه های هفتگی و به طور کلی زندگی اش نظم داشته باشد.

  • کودک دارای یک میل درونی به ثبات و استواری در کارهاست. به همان اندازه که وقایع پیش بینی نشده شما را دچار ناامنی لحظه ای و بی قراری می کنند، بی برنامگی و شلوغی یک روزه هم کودک را ناراحت و نا آرام می کند.

  • فرزند شما دوست دارد که بر زندگی اش تسلط و کنترل داشته باشد. با اینکه کوچک است اما در این سن دوست دارد استوار و محکم زندگی اش را به پیش براند. فهم و دانش او در مورد اینکه در طی روز کارهایی وجود دارند که با این مسئله همخوانی دارند او را راضی و خشنود می کند.

  • بسیاری از کودکان نمی توانند خود را با تغییرات ناگهانی هماهنگ کنند. نرمش و قدرت انعطاف با مسائل در سنین بعدی شکل می گیرند، یعنی همزمان و همراه با رشد اعتماد به نفس در کودک. در همین زمان او دوست دارد بعضی چیزها به همان شکلی که هستند باقی بمانند.

ایجاد برنامه منظم

  • بی نظمی ها را به حداقل برسانید. وقتی که نوزاد آرام و راحت است تمام سعی خود را به کار بگیرید که برنامه های بعد از مدرسه کودک دبستانی تان هم مثل کلاس زبان، ورزش، موسیقی و ... روی نظم ادامه داشته باشد. کودک باید مانند قبل در کلاس هایش حضور پیدا کند.

  • در بردن و آوردن کودکان به مدرسه یا کلاس های فوق برنامه با سایر دوستان و خانواده ها هماهنگ کنید و به نوبت این کار را با هم انجام بدهید.

  • به کودک مسئولیت و فرصت بدهید. به کودک دبستانی این امکان را بدهید تا بتواند بدون مزاحمت، تکالیف و کارهایش را برنامه ریزی کرده و انجام دهد. کودک به فضا و امکاناتی نیاز دارد که هر چقدر هم که خانه شلوغ و پر رفت و آمد باشد باز هم در سکوت و آرامش به کارهایش برسد.

  • کودک را در حفظ و ادامه روابط دوستانه اش یاری کنید. شاید او حس کند که به خاطر ورود نوزاد جدید باید کمتر از قبل دوستان خود را به خانه بیاورد. او را تشویق و کمک کنید تا ملاقات ها، روابط دوستانه و فعالیت های گروهی اش را همچنان ادامه بدهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «برادر و خواهر» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...