دانشنامه فرزند

تقویت روابط دوستانه میان کودک پیش دبستانی و نوزاد

دانشنامه فرزند: ممکن است فرزند پیش دبستانی شما به زندگی خود، دوستانش، سرگرمی ها و اوقات بی کاری اش خیلی بیشتر از خواهر یا برادر کوچکش اهمیت دهد. در حالی که رقابت و حسادت او نسبت به کودک تازه وارد کم شده، اما این کاهش حسادت منجر به روابط دوستانه میان آن ها نشده است.

بحث و گفتگو

با فرزند بزرگ تر در مورد احساسات نوزاد صحبت کنید. برایش توضیح دهید که نوزاد هم نیاز به محبت و توجه دارد، او هم نیاز دارد حس کند که جزیی از خانواده است. تحقیقات نشان می دهد که وقتی مادری از چنین شیوه ای در مورد فرزند بزرگ تر استفاده کند کودک دبستانی نسبت به نوزاد محبت و عاطفه و توجه بیشتری نشان می دهد و به احتمال زیاد خودش پیشنهاد همکاری و کمک در امور نوزاد را خواهد داد.

تشویق و تقویت

هنگامی که مشاهده کردید فرزند بزرگ تر حتی برای چند دقیقه به شکلی مفید و مثبت با نوزاد بازی می کند او را خیلی تشویق و تحسین کنید. اگر او کودک را در آغوش می گیرد و از کلمات محبت آمیز در مورد او استفاده می کند شما هم همین کار را با او انجام دهید. واکنش مثبت شما رفتار محبت آمیز و دوستانه را در او تشویق می کند و به احتمال زیاد او این رفتار را دوباره تکرار کند.

بیان نتایج

برای کودک توضیح دهید که رفتار محبت آمیز و دوستانه او چه تاثیراتی بر روی نوزاد خواهد داشت. وقتی شما در مورد رفتار او توضیح می دهید همه چیز برایش روشن تر و واضح تر می شود، مثلا بگویید هنگامی که او به نوزاد با محبت نگاه می کند و یا با او بازی می کند، او شادتر است و از محبت فرزند بزرگ تر احساس خوشحالی و راحتی می کند و هنگامی که کودک بزرگ تر شود او هم پاسخ این مهربانی ها و دوستی ها را به او خواهد داد.

نظر خواهی

از فرزند بزرگ تر بخواهید که در مورد مسایل کودک نظر بدهد، به جای اینکه از او در کاری فقط کمک عملی بگیرید، کمک فکری و نظری هم بخواهید. از او بپرسید که نوزاد چه لباسی بپوشد، چه اسباب بازی او را آرام می کند، چه قصه ای برایش خوانده شود و ... . به پاسخ ها و عقاید فرزندتان در این باره خوب گوش بدهید تا او هم حس کند که شما به شکلی جدی به او اهمیت می دهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «برادر و خواهر» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...