دانشنامه فرزند

فاصله سنی کم میان کودکان

دانشنامه فرزند: هنگامی که فاصله سنی کودکان کم است مثلا یک تا دو سال و هر دو کودک بزرگ هستند، شکل کلی رابطه آن ها تغییر پیدا می کند. فاصله سنی کم دارای مزایا و معایب متفاوتی می باشد.

مزایای فاصله سنی کم

  • کودکان می توانند با هم بیرون بروند. فاصله سنی کم آن ها به این معنی است که بودن آن ها با هم در میان دوستان شان قابل قبول است.
  • آن ها می توانند دوستان مشترک داشته باشند. موارد زیادی وجود دارد که دو خواهر یا برادر در جمع واحد دوستان قرار دارند.
  • آن ها می توانند برای یکدیگر دوستان خوبی باشند و وجود کارها، دوستان و خیلی چیزهای مشترک باعث نزدیکی آن ها می شود.

معایب فاصله سنی کم

  • کودکان با هم دعوا می کنند و به دلیل فاصله سنی کم دعواها و درگیری آن ها شدیدتر می شود.
  • آن ها نسبت به هم احساس خستگی و بی حوصلگی می کنند. نزدیکی سنی آن ها ممکن است باعث شود که احساس کنند که هیچ وقت از دست خواهر یا برادر خود خلاصی ندارند.
  • ممکن است یکدیگر را خشمگین و ناراحت کنند. یعنی فرزند بزرگ تر حس کند که همیشه باید مسئولیت فرزند کوچک تر به عهده او باشد.

نگرش مثبت و رفتار مناسب

همیشه سعی کنید بر نقاط قوت تاکید کرده و نقاط ضعف را نادیده بگیرید. با بزرگ تر شدن کودکان از فاصله سنی کم میان آن ها به عنوان یک عامل مثبت استفاده کنید:

  • آن ها را تشویق کنید با هم دوست باشند، به حرف یکدیگر گوش بدهند و عقاید خود را با هم در میان بگذارند، برای مثال تجربیات فرزند بزرگ تر در مدرسه می تواند تا حدود زیادی برای فرزند کوچک تر مفید باشد، چون او احتمالا تنها حدود یک سال از نظر آموزشی و تحصیلی عقب تر است و انتقال این تجربیات کمک زیادی به خواهر یا برادر کوچک تر می کند.
  • به آن ها مسئولیت بیشتری بدهید تا خودشان اختلافات و تفاوت های میان دیدگاه های شان را حل کنند. به محض اینکه اولین نشانه های اختلاف نظر و یا درگیری کلامی را میان آن ها دیدید آن چنان که در سال های قبل واکنش نشان می دادید از جا نپرید و اجازه دهید خودشان اختلاف خود را حل کنند. کودکان بالا شش سال می توانند بسیاری از مسایل میان خود را حل و فصل کنند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «برادر و خواهر» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 9 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...