دانشنامه فرزند: دوران بارداری طبیعی حدود 280 روز است که از روز اول آخرین قاعدگی محاسبه می شود. دوران بارداری را به سه قسمت سه ماهه اول، دوم و سوم تقسیم می کنند. این تقسیم بندی از این نظر اهمیت دارد که در هر قسمت از این سه دوره امکان دارد مادر یا جنین در معرض خطرات و بیماری ها قرار گیرند که مشکلات و مسایل هر دوره را متفاوت می سازد.

تغییرات جنین

در پایان شش هفتگی جنین به شکل یک میگو است و دارای سر، تنه و انتهایی شبیه دم می باشد. رشد جنین در این دوران بسیار سریع است. جنین از سومین هفته بارداری وارد مرحله بسیار حساسی می گردد، زیرا در این زمان تمام اعضای جنین از جمله کبد، کلیه، لوله عصبی، دستگاه گوارش، قفسه سینه و ... در حال تشکیل شدن است. بنابراین اگر جنین در این زمان در معرض داروها، الکل، دخانیات و مواد مضر دیگر و همچنین عفونت های ویروسی قرار گیرد موجب عیب ساختمانی اعضا می گردد. در پایان شش هفتگی جنین دارای خون است که در بدن او جریان دارد.

در پایان ده هفتگی جنین در وسط جفت قرار گرفته و اعضای بدن او که قبلا تشکیل شده بود رشد می کند. عضلات جنین شروع به ساخته شدن می کند. قلب کاملا تشکیل شده و ضربان آن در حدود 140 تا 150 بار در دقیقه یعنی دو برابر یک فرد بزرگسال است. ریه ها نیز به تدریج رشد می کنند.

در پایان چهارده هفتگی تمام اعضای جنین تشکیل شده و از این به بعد اعضا شروع به رشد و تکامل می کنند. در این زمان جفت هورمون، مواد غذایی و اکسیژن لازم را به جنین می رساند. در این زمان جنین در مایع آمنیوتیک غوطه ور است و بسیار فعال می باشد و دست ها و پاهای خود را خم و راست و انگشتان خود را حرکت می دهد، این حرکات را می توان در سونوگرافی مشاهده کرد. در این زمان حرکات تنفس شروع می گردد.

تغییرات مادر

ممکن است تهوع و استفراغ اولین نشانه های بارداری شما باشد. سوخت و ساز بدن تان افزایش می یابد و نیاز به پروتئین و کالری بیشتر می شود. ترشحات مایع شکل از دستگاه تناسلی دفع می شود، زیرا جریان خون افزایش می یابد. پستان های شما بزرگ و حساس می گردد. در این زمان احساس خستگی بیش از معمول می کنید و ممکن است حالت غش کردن به شما دست بدهد. در پایان هفته چهاردهم کمتر دچار حالت تهوع و استفراغ می شوید. هورمون های بدن تان متعادل شده و آرامش بیشتری خواهید داشت. پس از گذشت این زمان سقط کمتر اتفاق می افتد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بارداری در سه فصل» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 15 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان