دانشنامه فرزند

تغییرات در سه ماهه دوم بارداری

دانشنامه فرزند: سه ماهه اول دوران بارداری زمانی است که اعضا و اندام های جنین تشکیل می شوند، در صورتی که در سه ماهه دوم اعضا و اندام های تشکیل شده رشد و نمو کرده و به تدریج تکامل می یابند.

تغییرات جنین

پوست بدن جنین در ماه های پنجم و ششم تقریبا رنگ قرمز دارد و در این زمان است که به تدریج غدد چربی پوست چربی ترشح کرده و با سلول های مرده پوست ماده سفید رنگی (پنیری شکل) را تشکیل می دهد که پوست جنین را می پوشاند و عمل حفاظت پوست را انجام می دهد. در این موقع پلک ها از هم جدا شده و مژه های جنین نیز تشکیل گردیده است. در بدن جنین عروق خونی و سلول های خونی به تدریج تشکیل می شود و رشد می کند تا جنین را در مقابل عفونت ها محافظت نماید.

بعد از هفته پانزدهم بارداری پزشک می تواند با انجام سونوگرافی جنسیت جنین را تشخیص دهد. اگر پزشک مشکوک به ناهنجاری های جنینی باشد می تواند دور سر و استخوان ران او را اندازه گیری نماید. در این زمان جفت هورمون های گنادوتروپین، استروژن و پروژسترون که مورد نیاز دوران بارداری است ترشح می کند. جفت در این زمان یک عضو دفاعی برای جنین می باشد و جنین را از ابتلا به عفونت ها حفظ می کند. جفت نمی تواند از ورود بیماری های ویروسی مانند سرخجه و بیماری ایدز و نیز الکل به جنین جلوگیری کند. تا پایان هفته بیست و دوم بارداری سیستم دفاعی جنین تشکیل می شود و غدد چربی پوست فعال می گردد و ماده چرب سفید روغنی که ورنیکس نام دارد روی سطح بدن جنین ترشح می کند که سطح بدن او را حفاظت می کند. همچنین سطح بدن جنین را موهای ظریف که آن را لانوگو می نامند می پوشاند، این موها درجه حرارت بدن جنین را تنظیم می کند.

در شش ماهگی صورت جنین شبیه زمانی است که به طور طبیعی متولد می شود. اگر جنین بعد از این زمان متولد گردد با استفاده از وسایل و تکنیک های در دسترس امکان زنده ماندن او وجود دارد. دستگاه تناسلی جنین در این زمان کاملا از هم متمایز است. جنین در این موقع علایمی از آگاه بودن خود نشان می دهد، اگر صدای پدر و مادر خود را بشنود با آن صدا ها آشنا می شود و بعد از تولد با این صداها آرام می گیرد.

تغییرات مادر

رحم شما در ششمین ماه دوران بارداری به قدری بزرگ می شود که انتهای فوقانی آن را در بالای ناف می توان لمس کرد. حرکاتی که قبل از این دوران حس می کردید بیشتر مربوط به حرکات دستگاه گوارش خودتان بوده است، ولی در این زمان می توانید حرکات جنین را کاملا حس کنید. نوک پستان ها به رنگ تیره در می آید و احساس خارش و حساس بودن می کند. قلب شما در این زمان نسبت به قبل از بارداری دو برابر بیشتر کار می کند تا خون را به اعضای مختلف بدن که مورد نیاز است برساند. ممکن است دچار یبوست و سوزش پشت جناغ گردید که با رژیم غذایی مناسب بهبود می یابد. عفونت ادراری در این زمان به علت شلی عضلات سیستم ادراری و عوامل دیگر ممکن است رخ دهد که با تکرر و سوزش ادرار همراه است و برای رفع آن باید به پزشک مراجعه کنید.

هنگامی که جنین سکسکه می کند ممکن است تکان های ناگهانی او را حس کنید. چون جنین در حال رشد است ممکن است از بالا به دنده های شما فشار بیاورد و دنده ها را از هم جدا کند که باعث احساس درد در ناحیه دنده ها می گردد و همچنین به معده شما فشار وارد می شود که باعث اختلالات گوارشی و احساس سوزش پشت جناغ سینه می گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بارداری در سه فصل» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 9 کاربر 4.6 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...