دانشنامه فرزند

سیزده ماهگی: هفته سوم

دانشنامه فرزند: ممکن است فرزند شما به یک داستان یا یک شعر علاقه خاصی داشته باشد و از شما بخواهد به طور مکرر آن را برایش بخوانید. این نیاز به تکرار نشانه یادگیری در حال وقوع می باشد.

فرزند نوپای شما

فرزندتان چه بسیار اجتماعی باشد و چه بسیار درونگرا و گوشه گیر، می توانید با فعالیت های سرگرم کننده و جذاب مهارت های ارتباطی را در او پرورش دهید:

  • احتمالا یکی از بازی های مورد علاقه فرزند سیزده ماهه شما قایم موشک باشد. کودک ممکن است پشت یک صندلی، کتاب یا حوله پنهان شود و اینکه شما وانمود کنید که او را پیدا نکرده اید برایش بسیار جذاب است. این کار را می توانید برعکس نیز انجام دهید، اینکه شما قایم شوید و او شما را پیدا کند.
  • کودک از اینکه وسایل را به بیرون از تخت یا زمین بازی اش پرتاب کند و شما آن ها را برایش برگردانید لذت می برد. این گونه بازی برایش در واقع یک بازی اجتماعی است و راهی برای برقرار کردن ارتباط با شما و یادگیری برقراری ارتباط با دیگران است.
  • فرزندتان علاقه مند است کارهایش تماشاچی داشته باشد و هر اجرایی که واکنش مثبتی نظیر دست زدن را برانگیزد دوباره تکرار می کند. پس حتما به یاد داشته باشید در مقابل چه رفتاری از خود واکنش مثبت نشان می دهید، چون کودک رفتار شما را زیر نظر دارد.
  • فرزندتان را رو به روی خود بنشانید و از او بخواهید ادای شما را در آورد. شما نیز حرکاتی مانند دست تکان دادن، کف زدن، بالا بردن دست ها، تکان دادن سر و هر کار ساده اما توجه برانگیز را اجرا کنید. اگر کودک این رفتار را تقلید کرد او را تشویق کنید، اما اگر فقط خندید هم نگران نشوید.

ایمنی کودک

بسیاری از والدین نمی دانند کدام بهتر است، اینکه به کودک بگوییم به اشیا خطرناک یا شکستنی دست نزند یا اینکه آن اشیا را دور از دسترس او قرار دهند؟ تصمیم گیری کاملا به خودتان بستگی دارد، اما به خاطر داشته باشید که کودکان در این سن هنوز نمی توانند مفاهیمی نظیر خطر و شکستنی را به خوبی درک کنند. پس شاید در حال حاضر دور نگه داشتن اشیایی که نمی خواهید دست کودک به آن ها برسد برای تان راحت تر باشد. همچنین اکنون که فرزند شما بیشتر حرکت می کند بهتر است میزان ایمنی در محیط را مجدد بررسی کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سال دوم» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 8 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

در حال بارگذاری ...