دانشنامه فرزند

چهارده ماهگی: هفته اول

دانشنامه فرزند: هر هفته ای که می گذرد مهارت جدیدی در فرزند رو به رشد شما ایجاد می گردد. کودک در حال تمرین راه رفتن است و سعی می کند خود را از پله ها بالا بکشد. در کل فعالیت کودک افزایش یافته و این موضوع بر وزن او تاثیر می گذارد.

فرزند نوپای شما

شاید از خودتان بپرسید که آیا وزن فرزندتان ایده آل است؟ نگرانی هایی از این قبیل که فرزندم به اندازه کافی چاق نمی شود برای والدین طبیعی است، چون کودکان در ابتدای یک تا سه سالگی نسبتا کم غذا می خورند و احتمالا فعالیت آن ها نسبت به کالری دریافتی شان بیشتر است. اگر هم در این خلال دچار یک بیماری ساده شوند، ممکن است مقداری وزن کم کنند. در این سن کمبود وزن به ندرت نشانه یک بیماری نهفته جدی است، اما اگر نگران هستید می توانید این موضوع را با پزشک فرزندتان در میان بگذارید.

چنانچه فرزندتان به نظر چاق می رسد و شما از این موضوع نگران هستید فراموش نکنید که اندام کودک هنوز در حال رشد است و به مرور با راه رفتن و دویدن، احتمال لاغر شدنش وجود دارد. جهت تقویت عادات غذایی سالم در کودک، خوارکی های مغذی را جایگزین خوراکی های شیرین کنید و فرصت های بسیاری برای بازی های پر تحرک ایجاد نمایید. به جای آب میوه، مصرف میوه و نوشیدن آب را در کودک تشویق نمایید. حتی اگر فرزندتان دچار اضافه وزن می باشد، هرگز مقدار مصرف غذاهای سالم را در او محدود نکنید، مگر بنا به دستور پزشک، در غیر این صورت ممکن است مواد غذایی که بدن کودک در حال رشد به آن ها نیاز دارد را دریافت نکند.

تغذیه با شیر مادر در سال دوم

برخی از پزشکان معتقدند که تغذیه با شیر مادر پس از یک سالگی بهتر است ادامه پیدا نکند، چون باعث وابستگی بیش از اندازه در کودک می شود، اما برخی دیگر اعتقاد دارند که این کار فواید بیشماری دارد. آن ها بر این عقیده می باشند که حتی اگر در حال حاضر کودک بیشترین مقدار مواد غذایی مورد نیاز خود را از غذاهای جامد دریافت می کند، اما شیر مادر کالری، ویتامین، آنزیم و مقاومت در برابر بیماری را در او تامین می کند و علاوه بر اینکه تغذیه از شیر مادر پس از دوازده ماهگی کودک را بیش از اندازه وابسته نمی کند بلکه پیوندی قوی ایجاد کرده که حمایت عاطفی لازم برای تشکیل اعتماد به نفس و عدم وابستگی را در کودک تامین می نماید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سال دوم» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 23 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...