دانشنامه فرزند

چهارده ماهگی: هفته دوم

دانشنامه فرزند: فرزندتان سعی در برقراری ارتباط با شما دارد. در این سن شاید در حد چند کلمه به صورت نامفهوم بتواند صحبت کند، اما بیشتر سعی می کند از طریق حرکات منظور خود را بفهماند. بهترین تمرین برای تقویت مهارت گفتاری کودک شنونده خوبی بودن از سوی شما است.

فرزند نوپای شما

ممکن است احساس کنید فرزندتان شجاعت سابق را ندارد و اکنون از چیزهایی که او را نمی ترسانده وحشت زده می شود. جارو برقی یا سگ دوست داشتنی همسایه در نظر او تبدیل به هیولا شده است. البته بیشتر ترس های کودک با حس امنیت در خودش و محیط اطرافش از بین می روند. اگر حمام کردن او را می ترساند چند روزی او را با اسفنج حمام دهید. اجازه دهید داخل وان خالی بنشیند. تا زمانی که ترسش تمام نشده می توانید از شامپو استفاده نکنید. در برخی موارد فعالیت های سرگرم کننده می توانند بر ترس از حمام غلبه کنند. اسباب بازی ها و کتاب های جدید قابل استفاده در حمام به او بدهید و یا خودتان با کودک داخل آب بروید و آب بازی کنید.

دوران سرماخوردگی

از آن جایی که عامل سرماخوردگی ویروس است، تنها درمان آن صبر است تا زمانی که ویروس از بدن خارج شود. هرگز برای درمان آبریزش و گرفتگی بینی و سرفه کودک از داروهای بدون نسخه استفاده نکنید. این داروها برای کودکان در این دوره سنی بی تاثیرند و می توانند عوارض جانبی خطرناکی را در پی داشته باشند. دستگاه های تولید بخار سرد با مرطوب نگه داشتن هوا تنفس را آسان تر می کنند. برای گرفتن نتیجه بهتر می توانید چند قطره اکالیپتوس یا روغن کاج در دستگاه بخار یا رطوبت ساز بریزید. به کودکان مایعات فراوان و سوپ بدهید. قبل از مصرف هر گونه دارو یا درمان جایگزین حتماً با پزشک کودک مشورت نمایید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سال دوم» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 11 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...