دانشنامه فرزند

چهارده ماهگی: هفته سوم

دانشنامه فرزند: برخی از کودکان تا هجده ماهگی و یا بیشتر نیز قادر به راه رفتن نیستند، اما بعضی دیگر ممکن است در این سن اولین گام های خود را بردارند، پس همیشه دوربین فیلمبرداری را آماده و در دسترس قرار دهید تا مهم ترین لحظات زندگی فرزند خود را جاودانه کنید.

فرزند نوپای شما

اگر فرزند شما بی تاب است و گوشش را می کشد ممکن است دچار عفونت گوش شده باشد. حدود دو سوم کودکان حداقل یک بار تا قبل از دو سالگی به عفونت گوش مبتلا می شوند. عطسه و آبریزش بینی علایم دیگر عفونت گوش است. اغلب این گونه عفونت ها به دنبال یک سرماخوردگی پدیدار می شوند، زیرا مقاومت طبیعی بدن در برابر باکتری ها ضعیف شده است. کودکان کوچک تر به دلیل اینکه سیستم دفاعی آن ها هنوز تکامل نیافته است، بیشتر در معرض عفونت گوش قرار دارند. همچنین اندازه و شکل شیپور یا لوله استاش (لوله باریکی که گوش میانی را به پشت بینی متصل کرده است) در حال تکامل است که احتمال بروز عفونت را بیشتر می سازد. استفاده از پستانک نیز می تواند مشکل را بدتر کند. طبق مطالعات انجام شده احتمال بروز عفونت گوش میانی در کودکانی که از پستانک استفاده نمی کنند 33 درصد کمتر است.

اگر احساس کردید فرزندتان دچار عفونت گوش شده است به پزشک مراجعه نمایید. اکثر عفونت های گوش خود به خود بهبود می یابند. طبق راهنمایی های پزشکی قبل از اقدام به استفاده از دارو بهتر است 48 الی 72 ساعت صبر کنید.

جلوگیری از بی نظمی و ریخت و پاش

یک کودک نوپا همیشه از خودش ردپایی از ریخت و پاش به جا می گذارد. فرزند چهارده ماهه حواس پرت شما به سرعت یک اسباب بازی یا وسیله مورد علاقه اش را به محض دیدن وسیله جدیدی که نظرش را جلب کند رها می کند. یک راه برای جلوگیری از ریخت و پاش محدود کردن محوطه بازی کودک به وسیله حصارهای محافظتی می باشد. از کودک در جمع و جور کردن وسیله ها بعد از بازی کمک بگیرید. خودش به تنهایی در این سن قادر به انجام این کار نمی باشد و در واقع با کمک گرفتن از کودک تنها سعی در شکل دادن این مفهوم در او دارید. می توانید این کار را با آواز خواندن جذاب تر کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سال دوم» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...