دانشنامه فرزند

چهارده ماهگی: هفته چهارم

دانشنامه فرزند: در این زمان فرزند شما احتمالا قادر است خودش و دیگران را در عکس های خانوادگی تشخیص دهد و این کار می تواند یک سرگرمی فوق العاده و جذاب برای فرزندتان باشد.

فرزند نوپای شما

فرزندتان هر روز در حال کسب توانایی های جدید می باشد، از بای بای کردن تا نوشیدن از فنجان. یکی از مواردی که هنوز یاد نگرفته است آداب و معاشرت سفره می باشد، نگران نباشید، زیرا برای تمیز غذا خوردن هنوز خیلی زود است. شما می توانید یک سفره زیر صندلی پایه بلند او پهن کنید و به او یک قاشق مخصوص کودک که دسته کوتاه و پهن و سری با اندازه مناسب دارد بدهید و اجازه دهید خودش طرز استفاده از آن ها را یاد بگیرد. بهتر است شما تنها، شاهد یادگیری و کثیف کاری او باشید.

ترک شیشه شیر

اغلب پزشکان به والدین توصیه می کنند که عادت استفاده از شیشه شیر را از یک سالگی کنار بگذارند، اما اکثر کودکان تا مدت ها بعد از یک سالگی از شیشه، شیر می خورند. شاید اگر والدین تصویر یک کودک با پوسیدگی دندان ناشی از استفاده از شیشه شیر را دیده بودند در یک چشم به هم زدن شیشه شیر را از دست فرزند خود می گرفتند. اگر هنوز آمادگی گرفتن شیشه شیر از کودک را ندارید با مراقبت بیشتر از دندان ها آن ها را در وضعیت خوبی نگه دارید. به عنوان نوشیدنی قبل از خوابی که از شیشه استفاده می شود شیر انتخاب مناسبی است، ولی در صورتی که بعد از اتمام آن دندان ها تمیز شوند.

اگر کودک اصرار دارد شیشه شیر را با خود به رختخواب ببرد به جای شیر در آن آب بریزید. اگر می خواهید به تدریج آب را جایگزین شیر نمایید می توانید هر شب از میزان شیر خشک کم کنید و شیر رقیق تری به کودک بدهید. این روش ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد. اگر حس می کنید زمان مناسبی برای پایان استفاده از شیشه شیر است می توانید یکدفعه استفاده از آن را قطع کنید. با این روش زودتر نتیجه می گیرید، اما بهای آن گریه کردن و چند شب بی خوابی است. روش دیگر، جایگزین کردن تدریجی فنجان به جای شیشه شیر است. می توانید این جایگزینی را از وعده ناهار آغاز کنید. وعده شیر قبل از خواب سخت ترین مرحله ترک شیشه شیر است و باید به عنوان آخرین وعده به سراغ آن بروید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سال دوم» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...