دانشنامه فرزند

پانزده ماهگی: هفته اول

دانشنامه فرزند: فرزند شما ممکن است به خوبی راه برود و آنقدر به پاهای خود مطمئن باشد که روی زانوهایش خم می شود و اسباب بازی اش را از زمین بلند می کند.

فرزند نوپای شما

ممکن است فرزند شما علاقه خاصی به کتاب داشته باشد. دوست دارد آن ها را از قفسه بیرون بکشد، بجود، روی هم بچیند یا الکی ورق بزند یا اینکه ساکت و خوشحال کنار شما بنشیند و به عکس ها نگاه کند. برخی از کودکان نمی توانند ساکت و آرام بنشینند. اگر فرزند شما نیز جز این گروه است ناامید نشوید، صبور باشید و به معرفی کتاب ادامه دهید. در نهایت مشتاق می شود و به قصه های شما گوش می دهد. در طولانی مدت مطالعه یکی از با ارزش ترین فعالیت هایی خواهد بود که شما و فرزندتان با هم انجام می دهید. خواندن کتاب برای کودکان باعث گسترش دایره لغات آن ها می شود و همچنین آن ها را با دنیای اطراف شان آشنا می کند و به یادگیری آن ها کمک می کند.

کتاب های با صفحات محکم مناسب ترین نوع برای کودکان می باشند، زیرا کودک می تواند به راحتی صفحات آن ها را ورق بزند. سعی کنید کتاب های مصوری که عکس های بزرگ، واضح و روشن دارند انتخاب کنید. در حین خواندن کتاب از کودک سوال بپرسید مثلا «می تونی توی عکس سگ را پیدا کنی؟». به کودک اجازه دهید در ورق زدن صفحه ها به شما کمک کند. چنانچه احساس کردید به کتابی که در حال مطالعه آن هستید علاقه اش را از دست داد کتاب دیگری را بردارید. هر گاه احساس کردید دیگر علاقه ای به مطالعه ندارد زمان دیگری را امتحان کنید. بهترین زمان برای مطالعه زمانی است که کودک از فعالیت خسته شده و آماده خوابیدن است. کودکان در این سن علاقه دارند که یک داستان را بارها بشنوند. تکرار کردن داستان به آن ها کمک می کند کلمات را یاد بگیرند.

خداحافظی سخت

ممکن است به دنبال راه حلی باشید که در زمان اضطراب جدایی کودک، خداحافظی را برایش آسان کنید. ترک کردن مخفیانه کودک شاید به نظر برسد که از میزان دلهره در انجام این کار می کاهد، اما باعث افزایش اضطراب جدایی می شود. این موضوع باعث می شود که این فکر در ذهن او شکل بگیرد که ممکن است شما هر لحظه به طور ناگهانی ناپدید شوید و یک لحظه هم چشم از شما بر نمی دارد. همیشه وقتی می خواهید خانه را ترک کنید از او خداحافظی کنید، حتی اگر فرزندتان گریه کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سال دوم» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 9 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...