دانشنامه فرزند

تغییرات در سه ماهه سوم بارداری

دانشنامه فرزند: در طول سه ماهه آخر بارداری وزن شما نباید بیش از معمول زیاد شود. ابتدا در هر هفته از 300 گرم و بعد از آن از 500 گرم نباید بیشتر شود. اضافه وزن شما در طول تمام مدت بارداری نیز از 11 کیلو بیشتر نشود. البته این میزان با توجه به وزن پیش از بارداری شما متغیر است.

تغییرات جنین

در هفته سی ام بارداری مغز استخوان جنین شروع به خون سازی می کند و او در مایع آمنیوتیک ادرار می کند. در جنین های پسر بیضه ها ابتدا در کشاله ران و سپس داخل بیضه قرار می گیرند. ابروها و مژه ها نیز کاملا رشد کرده اند. در هفته سی و چهارم سیستم دفاعی بدن جنین رشد کرده است که با عفونت ها مبارزه کند. در این زمان تمام اعضای جنین مانند موقع تولد کاملا تشکیل شده و از این به بعد زمان آن است که جنین وزن بگیرد. البته ریه جنین هنوز رشد نکرده است و باید ماده سورفکتانت که مانع روی هم قرار گرفتن کیسه های هوایی ریه می شود ترشح شود.

در هفته چهلم جنین آماده است که زندگی خارج رحمی را آغاز کند و جفت به تدریج از دیواره رحم جدا گردد. در آخرین هفته هورمون کورتیزون از غده کلیوی جنین ترشح می شود که جنین را آماده می سازد که پس از زایمان تنفس کند. روده بزرگ جنین در این زمان پر از ماده سیاه رنگی است که آن را مکونیوم می نامند و از ترشحات سلول های دستگاه گوارش و چربی های پوست تشکیل شده است و پس از تولد از مقعد دفع می گردد.

در طول سه ماهه آخر بارداری جنین از مادر خود از راه جریان خون جفت، ماده ای به نام پادتن دریافت می کند که نوزاد را برای مدتی در مقابل برخی از بیماری ها مانند سرخک، سرخجه، اوریون، مخملک، آنفولانزا و حتی بعضی از انواع ویروس های سرماخوردگی مصون می دارد. در حدود 10 تا 14 روز قبل از زایمان معمولا سر جنین به داخل لگن تمایل پیدا می کند و این تغییر وضع سبب راحتی شما می شود، زیرا رحم به ریه تان فشار نخواهد آورد.

تغییرات مادر

در اوایل سه ماهه سوم بارداری در پستان های شما کلستروم که ماده بسیار غنی و شیرینی است ترشح می گردد. فشار جنین به مثانه باعث تکرر ادرار و اختلال در خواب شما می گردد. در هفته سی و چهارم انقباضاتی در رحم ایجاد می گردد که در حدود 20 ثانیه طول می کشد و گاهی هم ممکن است آن ها را احساس نکنید.

چون سر جنین معمولا از هفته سی و شش داخل لگن می شود تنفس برای شما راحت تر می گردد، ولی چون وزن تان افزایش یافته سر خود را عقب نگه می دارید و این باعث تغییر مرکز ثقل بدن می شود و ممکن است با اشیا برخورد کنید و یا وسایل از دست تان بیفتد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بارداری در سه فصل» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 18 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...