دانشنامه فرزند

پانزده ماهگی: هفته چهارم

دانشنامه فرزند: برنامه خواب منظم، داشتن یک رژیم غذایی خوب، استراحت به میزان کافی و به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض دیگر افراد بیمار کمک خواهند کرد که فرزند شما تا حد ممکن از عفونت ها به دور باشد.

عادت گاز گرفتن

بدون شک گاز گرفتن یک رفتار ناپسند است، اما فرزند نوپای شما هنوز این درک را ندارد. دلیل گاز گرفتن در این سن عدم وجود استعدادهای کلامی کافی برای بیان منظورش است. گاز گرفتن تنها راهی است که در برابر احساس خطر به ذهن کودک خطور می کند. اگر فرزندتان کودک دیگری را گاز گرفت ابتدا به سراغ آن کودک بروید و از سلامت او اطمینان حاصل نمایید و سپس هر دو کودک را آرام کنید. تنبیه یا دادن زدن سر کودک مقصری که نتوانسته احساسات خود را کنترل کند نتیجه مثبتی در پی ندارد. در واقع گاهی اوقات ممکن است خود کودکی که گاز گرفته بیشتر گریه کند. تنها بگویید گاز گرفتن ممنوع است و ذهن کودک را از موضوع منحرف کنید. دقت کنید که وضعیت کودک قبل از گاز گرفتن چگونه بوده است، آیا در معرض خطر یا ورود به حریم شخصی قرار داشته؟ خوابش می آمده؟ در صورتی که متوجه دلیل این جریان شوید قادر به رفع این مسئله خواهید بود. هرگز برای فهماندن اینکه گاز گرفتن چقدر درد دارد او را گاز نگیرید.

محیط امن بازی برای کودک

یکی از راه های تربیتی در کودکان نوپای غیر قابل کنترل جلوگیری از به وجود آمدن شرایطی است که نیاز به درگیری با او دارد. با اختصاص دادن حداقل یک قسمت از خانه به عنوان محیط امنی که فرزندتان می تواند در آن بازی کند، تعداد دفعاتی که ناچار به گفتن «نه» می شوید را کاهش دهید. ایجاد چنین محیطی در خانه همیشه آسان نیست به خصوص اگر کودک شما یک جستجوگر مصمم است که نسبت به همه چیز علاقه و کنجکاوی نشان می دهد، اما اگر می توانید حتماً فضای امنی برای او فراهم کنید. با این وجود همچنان بر او نظارت داشته باشید با این تفاوت که با دور از دسترس نگه داشتن وسایل تیز، شکستنی، گیاهان خانگی، کابل های برق و دو شاخه، سطل های زباله و اشیا وسوسه کننده دیگر خاطر شما آسوده تر خواهد بود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سال دوم» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 10 کاربر 4.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...