دانشنامه فرزند

شانزده ماهگی: هفته اول

دانشنامه فرزند: کودکان در این سن آنچه که روی صحنه تلویزیون می بینند می فهمند، به خاطر می سپارند و آن ها را تکرار می کنند. اگر تلویزیون یا سایر وسایل سرگرمی مجاز بخشی از محیط زندگی فرزندتان هستند توجه داشته باشید که زیاده روی نکند.

ترس از صدای ناگهانی

ممکن است فرزندتان با شنیدن صدای جارو برقی، طوفان، رعد و برق، آژیر ماشین، ترقه یا ترکیدن یک بادکنک به شدت وحشت زده شده و شروع به گریه کند. در این گونه مواقع او را در آغوش بگیرید و به او اطمینان خاطر بدهید و با بیان جملاتی نظیر «وای، عجب صدای ترسناکی اومد یکدفعه، مگه نه؟» نشان دهید که احساسات او را قبول دارید. به او یاد دهید که چگونه برای کنترل کردن شرایط گوش های خود را بگیرد. در نهایت با دانستن منشا این صداها و شناختن آن ها، ترسش برطرف می شود.

شخصیت کودک

از روز تولد فرزندتان شخصیت او را زیر نظر داشته باشید. طرز تعامل کودک شانزده ماهه شما با دنیای اطرافش، تا حدی نشان دهنده واکنش احتمالی او در موقعیت های جدید نظیر مواجهه با اشخاص، مکان ها و چیزهای جدید در بزرگسالی اوست. شاید شخصیت کودک انعطاف پذیر باشد و به آسانی به تغییرات جدید عادت می کند و شاید بر عکس، نیاز به یک برنامه قابل پیش بینی و منظم به همراه هشدارهایی قبل از وقوع تغییرات داشته باشد. به جای اجبار کودک بر سر اینکه هر گاه فرد جدید را ملاقات کرد با او صمیمی شود، زمان بیشتری به کودک بدهید تا با شرایط کنار بیاید. کودک برای احساس راحتی و امنیت به شما وابسته است. با احترام گذاشتن به نیازهای کودک می توانید به او کمک کنید که با تغییرات دنیا مواجه شود. گاهی با برخی ترفندهای کوچک می توانید محیط اطراف او را تعدیل بخشیده و به او کمک کنید تا از بحران ها دوری کند. گاهی ممکن است فرنزدتان به صورت ناگهانی اوقات تلخی و گریه کند، به خاطر داشته باشید همه این ها بخشی طبیعی از چگونگی یادگیری و رشد کودکان هستند و گاهی کاری از شما ساخته نیست.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سال دوم» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 19 کاربر 3.6 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...