دانشنامه فرزند

شانزده ماهگی: هفته دوم

دانشنامه فرزند: تقریبا در این سن فرزندتان علاقه مند است اشیا دنیای پیرامون خود را دسته بندی کند و از اینکه فرصتی پیدا کند تا اسباب بازی هایش را به چند گروه تقسیم کند خوشحال خواهد شد.

تشخیص خوب از بد

شاید از خودتان بپرسید چه زمانی باید تربیت فرزندتان برای یک رفتار بد خاص را شروع کنید؟ حس تشخیص خوب و بد در او در حال شکل گرفتن است. بخش بزرگی از شیطنتی که از کودک سر می زند عمدی نیست. این رفتارها گاهی اوقات چیزی بیشتر از حس کنجکاوی نیستند و در واقع در حال شناخت حد و حدود شما می باشد، مثلا ممکن است با خود فکر کند که من نباید وقتی روی صندلی پایه بلندم در حال غذا خوردن هستم نخود فرنگی پرت کنم، اما اگه بیسکویت پرت کنم چی؟ بهتر است آرامش خود را حفظ کنید و واقع بین باشید، اما زمانی که حرکت ناپسندی از او سر زد نادیده نگیرید. اگر انتظارات شما واضح و قاطع باشند فرزندتان مطیع تر و خوشحال تر بار می آید.

برنامه خواب منظم

اگر یک برنامه مناسب پیش از خوابی که فرزندتان بتواند روی آن حساب کند تنظیم کنید، ساعات خواب بدون مشکل پیش خواهد رفت. مدت زمان یک برنامه پیش از خواب مناسب به اندازه ای است که فرزند شما را آرام کند و نباید آنقدر دشوار یا طولانی باشد که برای شما تبدیل به یک وظیفه سخت روزمره شود و یا تکرار آن تبدیل به کاری غیر ممکن گردد. به طور معمول 20 الی 30 دقیقه مدت زمان مناسبی است. سعی کنید هر شب کارهای یکسان و با ترتیبی همیشگی را انجام دهید. این برنامه می تواند شامل حمام کردن یا تمیز کردن سریع دست و صورت، پوشیدن لباس خواب، مسواک زدن، خواندن یک یا دو داستان، بوسه و در آغوش گرفتن و در نهایت شب به خیر گفتن به کودک و چند عروسک دیگر باشد. زمانی که به یک برنامه ایده آل که برای هر دو شما مناسب است رسیدید آن را برای شب های دیگر ادامه دهید. از بازی های شلوغ و پر سر و صدا قبل از خواب پرهیز کنید و سعی کنید به جای سر ذوق آوردن کودک او را آرام کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سال دوم» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 9 کاربر 4.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...