دانشنامه فرزند

انواع بیش فعالی

دانشنامه فرزند: اختلال نقص توجه یا بیش فعالی دارای زیر مجموعه هایی است که با وجود نشانه های مشترک، هر کدام از ویژگی های خاصی برخوردارند و این ویژگی ها به میزانی وجود دارد که آن ها را از یکدیگر متمایز می کند.

بیش فعالی از نوع کم توجه

در این نوع از اختلال کودک عمدتا در توجه و تمرکز ضعف دارد. منظور از بی توجهی ناتوانی ذهن در دریافت محرک مربوط و متاثر شدن توسط محرک های نامربوط می باشد. این اختلال همیشه با بیش فعالی همراه نیست. چنین کودکانی مشکلات جدی یادگیری دارند و معمولا از روی بی دقتی مرتکب اشتباه می شوند و اغلب فراموشکارند و وسایل همراه و مورد نیازشان را گم می کنند. برخی از متخصصان معتقدند کودکانی که دارای نارسایی های ویژه در یادگیری هستند فرآیند رشد آن ها در کسب دقت و توجه طبیعی دچار تاخیر و وقفه شده است.

بیش فعالی از نوع بیش فعالی – تکانشگری

رفتار کودکان مبتلا به این نوع اختلال به صورت بی قراری بوده، اغلب در حال جنب و جوش هستند و در متوقف کردن رفتارهایی که مشغول انجام دادن آن ها هستند دچار مشکل می باشند. این کودکان نمی توانند خواسته های لحظه ای خود را به تعویق بیندازند. عجولانه و بیش از حد پاسخ دادن که نتیجه آن خطاهای تکانشی است از خصوصیات آن ها می باشد. این کودکان اغلب برای دیگران مزاحمت ایجاد می کنند و بیشتر از سوی هم سالان یا هم کلاسان خود طرد می شوند.

بیش فعالی از نوع ترکیبی

نوع ترکیبی این اختلال دارای تمام علایم و نشانه های انواع دیگر است و فراوانی این نوع اختلال بیشتر از انواع دیگر بیش فعالی می باشد. چنین کودکانی در بیش فعال بودن، کنترل تکانش های خود و توجه کردن دچار مشکل می باشند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «کودکان استثنایی» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 12 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...