دانشنامه فرزند

هفده ماهگی: هفته چهارم

دانشنامه فرزند: کودک در تلاش برای درک دنیایی که روز به روز وسیع تر می شود به مهارت های طبقه بندی و تقلید رو به رشد خود تکیه می کند. او می تواند کارهایی را که انجام می دهد پس از گذشت چند روز به یاد بیاورد و از آن نسخه برداری کند. کودک به مرور در طبقه بندی اشیا هم در ذهن خود و هم در محیط بازی اش مهارت بیشتری کسب می کند.

برخورد مناسب با کج خلقی های کودک

ممکن است در این سن با کج خلقی های شدید از سوی فرزندتان رو به رو شوید. کج خلقی در واقع ابراز نا امیدی در برابر محرومیت ها همراه با احساس خستگی، گرسنگی و عصبانیت است. کودکان در این سن هنگامی که اجازه انجام کاری از آن ها سلب شود یا به لحاظ جسمی توان انجام کاری را نداشته باشند کج خلقی می کنند. متاسفانه هیچ راه جادویی برای آرام کردن یک کودک هفده ماهه بد اخلاق وجود ندارد. نادیده گرفتن کودکان یا عادی برخورد کردن با این قضیه تنها شرایط را بدتر می کند. در این مواقع بهتر است با مهربانی و به طور منطقی با آن ها صحبت کرده تا آرام شوند. به جای اینکه تسلیم خواسته کودک شوید سعی کنید بحث را عوض کنید و هرگز به خاطر کج خلقی او را تنبیه نکنید. توجه داشته باشید که کودکان در این سن هنوز قادر به کنترل کردن خود نیستند.

ایمنی در برابر آب

آب یکی از بزرگ ترین خطراتی است که کودکان نوپا را تهدید می کند. اکثر غرق شدن ها در استخر های خانگی رخ می دهد. استخر همان اندازه که جالب است می تواند خطرناک باشد. زمانی که فرزندتان را به استخر می برید حتی یک لحظه هم از او غافل نشوید. اگر در خانه استخر شخصی دارید مراقب باشید که کودک به آن نزدیک نشود. به خاطر داشته باشید که اکثر حوادث ناگواری که برای کودکان رخ می دهد به دلیل سهل انگاری و غفلت بزرگسالان است. هر گونه آب راکد نظیر استخر بادی و وان و حتی یک سطل می تواند برای کودک خطر محسوب شود. سر کودکان نوپا نسبت به جثه کوچک آن ها سنگین تر است و اگر با سر داخل سطل آب بیافتند نمی توانند خود را نجات دهند. لوازم شنا برای کودکان نظیر بازوبند و شناورهای بادی برای ایمنی در برابر آب طراحی نشده اند حتی در برخی از استخرهای عمومی استفاده از این وسایل ممنوع اعلام شده است زیرا گفته می شود با وجود این وسایل والدین بیش از حد به کودکان اعتماد می کنند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سال دوم» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...