دانشنامه فرزند

هجده ماهگی: هفته سوم

دانشنامه فرزند: کودکان از همان سنین کم نسبت به بحث و مشاجره در خانواده حساس هستند. مشاهده مداوم جر و بحث در خانه باعث ترشح کورتیزول یا هورمون استرس در مغز می شود که می تواند سلول های عصبی را از بین ببرد. پس جر و بحث با همسرتان را به زمانی که کودک خواب است موکول کنید تا فرزندتان تحت فشار قرار نگیرد.

انتقال کودک از گهواره به تخت

هیچ زمان خاصی برای تغییر جای خواب کودکان از گهواره به تخت بزرگ تر وجود ندارد و این موضوع در هر خانواده ای متفاوت است. بعضی از خانواده ها با ورود فرزند جدید جای خواب فرزند بزرگ تر را تغییر می دهند و گهواره را برای عضو کوچک خانواده نگه می دارند. در این صورت بهتر است چند ماه قبل از تولد فرزند جدیدتان از کودک بخواهید در تخت بزرگ تر بخوابد تا در آینده احساس نکند که با ورود خواهر یا برادر کوچکش او را از گهواره بیرون انداخته اند. برخی از خانواده ها نیز ترجیح می دهند تا سه سالگی یا بیشتر کودک در گهواره بخوابد. کودکان چه در گهواره بخوابند و چه در تخت در طول شب شما را بیدار می کنند با این تفاوت که با خوابیدن در تخت آزادی بیشتری دارند و هر زمان که بخواهند می توانند بلند شوند. در این صورت باید اتاق کودک و تمام فضای خانه از امنیت کافی برخوردار باشد تا در زمانی که کودک از تخت پایین می آید خطری سلامتی او را تهدید نکند، برای مثال می توانید از حفاظ در استفاده کنید تا ترک کردن اتاق برایش امکان پذیر نباشد.

برای انتقال کودک از گهواره به تخت بزرگ تر راهکارهای متفاوتی وجود دارد. در ابتدا تشک گهواره اش را بر روی زمین قرار داده و خواب نیمروزی را بیرون از گهواره داشته باشد. اگر نگران افتادن کودک از تخت هستید می توانید برایش از تخت های مخصوص کودک که ارتفاع کمتری دارند تهیه کنید. اگر گهواره فعلی اش تاشو است می توانید ارتفاع تشک را پایین آورده و یکی از نرده های کناری گهواره را بردارید. اگر کودک در خواب زیاد تکان می خورد و یا قد کودک بلند است و در تخت کوچک راحت نیست می توانید برایش تخت معمولی تهیه کنید و کنار آن را نرده بزنید.

بیرون بردن کودک به همراه خود

هنگامی که به همراه فرزندتان بیرون می روید قبل از آنکه حسابی خسته شود که منجر به بدخلقی می گردد به خانه باز گردید، به خصوص اگر زمان خواب یا غذای او باشد. اگر همراه با کودک به خرید می روید بهتر است کل فروشگاه را نگردید و فوری کارهای تان را انجام دهید. اگر کودک کج خلقی را آغاز کرد و احساس کردید نمی توانید او را راضی نگه دارید بهترین کار برگشتن به خانه است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سال دوم» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 9 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...