دانشنامه فرزند

نوزده ماهگی: هفته دوم

دانشنامه فرزند: هنگامی که با فرزندتان به گردش می روید ممکن است از گفتن نام دقیق تمام اشیا خودداری نمایید، زیرا تصور می کنید که کودک نام ها را درک نمی کند و به خاطر نمی سپارد، اما تحقیقات نشان می دهد بهترین کار این است که نام صحیح اشیا مانند فانوس، کیسه خواب، کوله پشتی و غیره را به او یاد دهید و در مورد نحوه استفاده و کاربرد هر کدام نیز توضیح دهید.

احساس نا امنی و تزلزل در کودکان

گاهی حتی شادترین و اجتماعی ترین کودکان، آن هایی که همیشه با والدین خود همکاری می کنند نیز غر می زنند، گریه می کنند و بهونه می گیرند. این کج خلقی ها در واقع یک راه برای ابراز خستگی و ناامیدی می باشد. کودکان به سرعت مهارت های جدید را می آموزند و استعدادهای شان رشد می کند، در این بین احساس ناامیدی اجتناب ناپذیر است و در ابعاد مختلفی پدیدار می شود. این بد رفتاری ها علایم یک سری از نیازها در کودک می باشند، مثلا گریه کردن نیاز به محبت و توجه را در خود ابراز می کند. در صورت امکان به این نیازها پاسخ دهید و به کودک بفهمانید که منظورش را درک کرده اید و می دانید که چه چیزی او را ناراحت کرده است. به این احساسات زودگذر و ناگهانی در او توجه کنید ولی زیاد آن ها را جدی نگیرید. هنگامی که بهانه می گیرد و گریه می کند او را در آغوش بگیرید ولی سریع بحث را عوض کنید و حواسش را پرت کنید. هنگامی که غر می زند به او بگویید: «وقتی غر می زنی نمی تونم منظورت را بفهمم، می شه بهم نشون بدی چی می خوای؟»

شی یا عروسک محبوب قدیمی می تواند اضطراب را از او دور کند. همه کودکان شیفته یک اسباب بازی خاص نمی شوند، اما اگر فرزند شما وسیله بازی مورد علاقه ای دارد می توانید از آن کمک بگیرید و کودک را به بازی با آن تشویق کنید. بعد از یک روز شلوغ در مهد کودک، محیط آرامی را برای او فراهم کنید و بازی های کم جنب و جوش را در برنامه روزانه او قرار دهید. به تدریج و با بزرگ تر شدن کودک بیشتر قادر به کنترل کردن احساسات خود خواهد بود و درک بالاتری نسبت به جایگاه خود در دنیای اطراف پیدا می کند و بدین ترتیب به ندرت شاهد چنین رفتارهایی از او خواهید بود.

مراجعه به پزشک

هنگام مراجعه به پزشک کودک بهتر است بر رفتار خود مسلط باشید و نگرانی را از خود دور کنید. اضطراب و نگرانی شما باعث بیشتر شدن ترس در فرزندتان می شود. کودکان نوزده ماهه تجربه زیادی از دکتر رفتن ندارند. فراموش نکنید که هنگام مراجعه به پزشک مجهز باشید. عروسک محبوب کودک و چند کتاب برای سرگرم کردن و پرت کردن حواس کودک به همراه داشته باشید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سال دوم» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...