دانشنامه فرزند

نوزده ماهگی: هفته چهارم

دانشنامه فرزند: رفتار شما به عنوان پدر یا مادر همیشه برای فرزندتان جذابیت دارد. فرزندتان برای اینکه ببیند بهترین راه تعامل با دنیا چیست از شما الگو برداری می کند. برای مثال اگر برای فشار دادن دکمه های کنترل از مداد استفاده کنید این سوال برای او پیش می آید که چرا مانند همیشه از انگشت تان استفاده نکرده اید.

بالا رفتن از وسایل

در این دوره سنی که چشم و دست رشد هماهنگی داشته اند، بازوها و ماهیچه های پاها نیز قوی تر شده و کودک را قادر می سازد که با بالا رفتن از وسایل مهارت های حرکتی خود را تقویت کند. چگونگی به کارگیری این مهارت ها در کودکان مختلف متفاوت است. شاید کودک شما در کشف استعدادهای حرکتی خود احتیاط زیادی به خرج دهد و یا از هر مانعی که در اطراف او قرار دارد بالا می رود. بالا رفتن از وسایل، سرگرمی جالب و مهیجی برای کودک است، اما نباید ایمنی را نادیده گرفت. برای کودک مشخص کنید که کجاها ممنوع است و کجاها اجازه دارد هر قدر دلش می خواهد به جنب و جوش بپردازد.

البته فقط با یک صحبت ساده نمی توانید جلوی خطر را بگیرید. کودکان در این سن هنوز درک کاملی از خطر پیدا نکرده اند، اما با تعیین حد و حدود و مقررات خیال خودتان راحت تر می شود. خطرناک تر از افتادن کودک از وسایل، افتادن وسایل بر روی کودک است. به عنوان مثال بهتر است مواظب کتابخانه، داور و تلویزیون باشید. تلویزیون های نسل جدید نوک تیز و خطرناک هستند، پس بهتر آن است که روی دیوار نصب شوند. اگر شرایط آب و هوا برای بیرون رفتن مساعد بود او را به پارک ببرید تا انرژی اش تخلیه شود.

انجام بازی های مناسب

جهت شکوفاتر شدن قوه تخیل در حال رشد فرزندتان می توانید بازی های زیر را انجام دهید:

  • عروسک خیمه شب بازی: می توانید یک عروسک خیمه شب بازی تهیه کنید و یا خودتان روی یک جوراب رنگ روشن چشم، بینی و دهان بکشید. از طرف عروسک با فرزندتان صحبت کنید. از جملات ساده و کوتاه استفاده نمایید. با عروسک می توانید کودک را در آغوش بگیرید، ببوسید، آواز بخوانید، کتاب مطالعه کنید و هزاران راه برای سرگرم کردن کودک به دست آورید.

  • بسکتبال: یک سطل یا هر سبد بزرگ دیگری مانند سبد لباس های کثیف را بردارید و نزدیک خود قرار دهید و روی زمین بنشینید. چند توپ کوچک هم به کودک بدهید و توپ را داخل سبد بیندازید. بعد از چند بار که این بازی را تکرار کردید سبد را کمی دورتر بگذارید و به کودک یاد بدهید که چگونه توپ را داخل سبد بیندازد. وقتی توپ را پرت می کند با صدای بلند تشویقش کنید. مهم نیست که اصلا کارش را درست انجام داده باشد یا توپ به داخل سبد نیافتاده باشد. همچنان کودک را تشویق کنید توپ را بردارد و دوباره امتحان کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سال دوم» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 9 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

در حال بارگذاری ...