دانشنامه فرزند

بیست ماهگی: هفته اول

دانشنامه فرزند: کودکان قبل از دوران شناخت خود تصوری درباره ماهیت خود دارند. آن ها می دانند که شبیه شما هستند و حرکت بدن شان در محیط را احساس می کنند. اما تا کنون قادر به تشخیص ظاهر واقعی خود نبودند. در این سن فرزندتان متوجه می شود که چهره ای که به طور متقابل در آینه به او نگاه می کند چهره خودش است.

مشارکت در انجام کارهای خانه

کودکان در این سن علاقه دارند که در کارها به بزرگ ترها کمک کنند. «منم کمک کنم» و «بده خودم» جملاتی هستند که در این سن از فرزندتان زیاد می شنوید. از این احساس غریزی در آن ها استفاده کنید و در بعضی از کارهای ساده خانه از فرزندتان کمک بگیرید. انجام خیلی از کارها خارج از توان کودک است اما حداقل کاری که از او ساخته است را به او محول کنید تا در کنار شما کاری انجام داده باشد. کودک می تواند در انجام کارهایی از قبیل گذاشتن قاشق های کثیف در ظرفشویی، پاک کردن لکه هایی که بعد از خوردن غذایش روی میز ریخته، آب دادن به گلدان و گذاشتن دستمال روی میز کمک کند. مشارکت در انجام امور منزل به کودک شما احساس مهم بودن می دهد. کودکان تا سن 4 سالگی تفاوت میان کار و بازی را درک نمی کنند. طرف نظر از اینکه کاری را درست انجام داده یا خیر او را تشویق کنید.

مراقبت از دندان ها

مسواک زدن دندان ها در این سن بسیار اهمیت دارد. راهکارهای پیشنهادی زیر می تواند مسواک زدن را راحت تر پیش ببرند:

  • تقلید کردن یکی از کارهای مورد علاقه کودکان است. خودتان همزمان با کودک مسواک بزنید تا شما را نگاه کند و از شما تقلید کند.
  • به کودک نشان دهید که چگونه باید کمی آب را در دهانش بگرداند و به بیرون بریزد. اجازه دهید هر چقدر که می خواهد این کار را انجام دهد.
  • هنگام مسواک زدن زیر پایش چهار پایه بگذارید تا خود را در آینه ببیند. در حین مسواک زدن دندان ها را به همراه هم بشمارید.
  • اگر فرزندتان علاقه ای به مسواک زدن ندارد می توانید از مسواک های برقی یا موزیکال استفاده کنید.
  • مسواک های نرم و کوچک برای فرزندتان تهیه کنید.
  • تا دو سالگی از خمیر دندان حاوی فلوراید برای کودک استفاده نکنید و پس از آن تنها مقدار کمی از فلوراید توصیه می شود. کودکان علاقه دارند خمیر دندان را قورت بدهند و خوردن مقدار زیادی فلوراید در سن پایین منجر به رنگ رفتگی دندان های دایمی او در آینده خواهد شد. اگر خمیر دندان مشوق کودک برای مسواک زدن است می توانید خمیر دندان های مخصوص کودکان تهیه کنید که حاوی فلوراید نباشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سال دوم» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...