دانشنامه فرزند

بیست ماهگی: هفته دوم

دانشنامه فرزند: در سنین پایین تر تنها احساسی که در چهره فرزندتان مشاهده می کردید حس شادی، ترس، اضطراب، تعجب، علاقه یا تنفر بود. اکنون با بزرگ تر شدن کودک شاهد پیدایش احساسات بیشتری در او خواهید بود. به ویژه زمانی که فرزندتان کار اشتباهی انجام می دهد احساس گناه را در چهره او خواهید دید.

فعالیت های در حال پیشرفت

برخی از کودکان از بیست ماهگی شروع به دویدن می کنند و می توانند به تنهایی از پله ها بالا بروند، اما برای پایین آمدن از پله ها احتیاج به کمک دارند. مهارت هایی از قبیل پرتاب کردن توپ به بالا و یا شوت کردن توپ به سمت جلو و دویدن را تا قبل از دو سالگی کامل یاد می گیرند. کودکان فعالیت های دیگری را نظیر زدن، کشیدن مو، گاز گرفتن و تقلا کردن یاد می گیرند که شاید زیاد جالب به نظر نیاید. این گونه فعالیت ها به آن ها احساس مهم بودن می دهند و علاقه دارند بدانند که مثلا اگر همبازی خود را بزنند چه اتفاقی می افتد. بهتر است زیاد نسبت به رفتارهای او حساس نشوید. اگر پاسخ زدن او را با تنبیه بدنی بدهید با این کار به او می آموزید که زدن رفتار درستی است. می توانید با لحنی آرام به کودک بفهمانید که چنین رفتارهایی هرگز قابل قبول و مورد پسند شما نیست.

کنجکاوی نسبت به اعضای بدن

کنجکاو بودن بخشی از طبیعت کودکان است. آن ها نسبت به همه چیز کنجکاوند و این احساس کنجکاوی در مورد اعضای تناسلی نیز پیش می آید. همان گونه که در سنین پایین تر نسبت به انگشت های دست و پایش کنجکاو بود، در این سن نظرش به دستگاه تناسلی اش جلب می شود. اگر چه گاهی در پسر بچه ها نعوظ رخ می دهد، اما باید بدانید که در این سن منظور جنسی از این کار ندارند. سعی کنید در مورد این موضوع امر و نهی نکنید. حریم خصوصی و عفت مفاهیم انتزاعی هستند که هنوز برای کودکان قابل درک نیستند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سال دوم» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...