دانشنامه فرزند

علل اختلال نقص توجه و بیش فعالی

دانشنامه فرزند: محققان هنوز به طور قطعی نتوانستند علت اصلی بیش فعالی را پیدا کنند. علل ایجاد این اختلال منشا زیست شناختی دارد و احتمال می دهند که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی عامل به وجود آمدن آن است.

عوامل ژنتیکی

بر اساس تحقیق پژوهشگران و صاحب نظران عوامل ژنتیکی در ابتلای کودکان به اختلال بیش فعالی دخیل است. یافته ها حاکی از آن است که اختلال در دوقلوهای یک تخمکی نسبت به دوقلوهای دو تخمکی بیشتر از جمعیت کلی در خطر ابتلا به این اختلال قرار دارند. میزان این اختلال در کودکانی که سابقه ابتلا به اختلال بیش فعالی در والدین و بستگان آن ها وجود دارد بیشتر از کودکانی است که سابقه ابتلا به این اختلال در والدین و بستگان آن ها وجود ندارند.

آسیب های مغزی

ممکن است کودکان قبل از تولد، هنگام تولد و یا بعد از آن دچار ضربه های مغزی شوند که در ابتلای آنان به این اختلال نقش زیادی داشته باشد. توجه و هوشیاری به طور عمده تابع نیمکره راست مغز است و آسیب در این نیمکره باعث اختلال در توجه و هوشیاری می شود و در کنار آن فعالیت های حرکتی عمدی کاهش می یابد و فرد به تکانشگری که در بیش فعالی رایج است مبتلا می شود.

عوامل زیستی عصبی

مطالعات نشان می دهند که کودکان بیش فعال در شیمی عصبی مغز دچار مشکل هستند، از جمله این مطالعات مربوط به دوپامین است که در برانگیختگی مغز نقش اساسی دارد و کودکانی که دچار کمبود دوپامین هستند می توانند در معرض ابتلا به اختلال بیش فعالی قرار بگیرند. بعضی از محققان معتقدند کمبود سوخت و ساز نوراپی نفرین می تواند در این اختلال نقش داشته باشد. در حالی که امروزه با داروی ریتالین بر روی کودکان مبتلا به این اختلال صورت می گیرد می تواند نوراپی نفرین و دوپامین را تحریک کند تا کمبود این مواد جبران گردد.

عوامل مربوط به تغذیه

در برخی از پژوهش های علمی تاثیر تغذیه بر بیش فعالی نشان داده شده، ولی هنوز این عوامل به صورت قطعی پذیرفته نشده اند. محققان معتقدند برخی از غذاها اثر سوئی دارند، برای مثال رنگ های مصنوعی غذاها، افزودنی ها و سالیسیلات طبیعی که در بعضی از خوراکی ها مانند گوجه فرنگی و پرتقال وجود دارد از این دسته اند. مواد قندی و مواد تغذیه ای رنگی، کودکان مبتلا به این اختلال را تحریک می کنند. یک بررسی پژوهشی نشان داده که با افزایش مقدار شکر مصرفی روزانه شدت عارضه بیش فعالی در دختران بالا رفته و نوشیدن چای بیش از سه فنجان در روز با شدت این اختلال در پسران در ارتباط بوده است.

عوامل روان شناختی

عوامل روان شناختی از دوران بارداری تا هنگام تولد و بعد از آن بر شخصیت و عملکردهای انسان اثر می گذارند. بدون شک تاثیری که یک خانواده سالم بر رشد همه جانبه کودک می گذارد متفاوت از خانواده های ناسالم خواهد بود. اختلافات بین والدین، ناسازگاری، پرخاشگری و خلق و خوی اضطراب زای آن ها و همچنین جدایی والدین و پرورش پرورشگاهی کودکان همه در به وجود آمدن این اختلال سهیم هستند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «کودکان استثنایی» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 3.5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...