دانشنامه فرزند: بعد از انجام تمرینات ورزشی، آرام سازی بدن از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. این مرحله بایستی ده تا پانزده دقیقه طول بکشد. هرگز سعی نکنید که این حرکت را با عجله انجام دهید. انجام این تمرین قسمت بسیار با ارزش تمرینات شما می باشد. در حین انجام این تمرین مطمئن شوید که اضطراب ندارید و بهتر است به یک موسیقی آرام و دلنشین گوش کنید یا می توانید مراحل انجام این تمرین را برای خود ضبط کرده و برای خود پخش نمایید.

این مطلب به عنوان زیرمجموعه در مطالب دیگری تعریف شده است. برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع می‌توانید به مقالات برنامه ورزشی در سه ماهه اول بارداری ، برنامه ورزشی در سه ماهه دوم بارداری و برنامه ورزشی در سه ماهه سوم بارداری رجوع نمایید.

  1. روی زمین دراز بکشید به صورتی که ستون فقرات شما در حالت کشیده و بازوها نزدیک به پهلو قرار بگیرد. کف دست ها بایستی به سمت بالا باشد. وقت کف دست ها به سمت بالا باشد قسمت فوقانی پشت و شانه ها خم می شوند و کشش به آن ها وارد نمی شود و پشت شما راحت تر بر روی زمین قرار می گیرد. چشم های خود را ببندید و چند لحظه خود را در حالتی بگیرید که می خواهید از وزن تمام بدن خود مطلع شوید. سر خود را از یک طرف به طرف دیگر بچرخانید تا مطمئن شوید که هیچ گونه کششی به گردن وارد نمی شود.

  2. این حرکت آرام سازی از انگشتان شست پا شروع می شود. مانند یک موج به تمام بدن شما گسترش می یابد. بر روی هر قسمت کوچکی از این تمرین زمان بگذارید و تمام حواس خود را بر روی هر ناحیه از بدن تمرکز کنید. اول انگشتان شست پا، سپس پا و قوزک پا را آرام کنید.

  3. شما بایستی حرکت این موج را به سمت پاهای خود احساس کنید. به پاهای خود اجازه ندهید که از استخوان لگن شما به سمت خارج بچرخند. به استخوان لگن و باسن اجازه دهید که حرکت کند. اغلب یک مقدار کشش در این نواحی ذخیره می شود. تمام بدن نرم می شود و اکنون این تاثیر به عضلات شکم می رسد.

  4. معده، کمر و دنده ها، همگی متسع شده و نرم می شوند. نفس کشیدن شما شاید اکنون کاملا سبک شده باشد. مراحل آرام سازی بدن کم کم به شانه ها، گردن و بازوها و سپس به نواحی انتهای انگشتان جریان می یابد. پشت گردن تقریبا در تماس با زمین قرار می گیرد. سپس تمامی صورت، فک، چانه، گلو، گونه ها، پیشانی و نوک سر نرم می شوند.

  5. تمام بدن در استراحت می باشد. از این احساس لذت ببرید و آن را درک کنید. به محض اینکه افکاری به ذهن شما می رسد مانند ابرها در آسمان آفتابی آن ها را تماشا نکنید. همان طور که فشار کشش فیزیکی بدن را ترک می کند هر گونه شک و نگرانی به روش مشابه می تواند از بین برود و به خارج از بدن جریان یابد. به مدت 3 تا 5 دقیقه در این حالت بمانید. هوای اطراف خود را احساس کنید. همان گونه که یک نفس عمیق می کشید احساس کنید که از منبع عظیم انرژی خورشید در حال نوشیدن هستید. این احساس شما را آرام تر و قوی تر می کند.

  6. اکنون نفس عمیق بکشید و به دنده های خود اجازه دهید که از هم باز شوند و ریه ها از هوا پر شوند. بعد از سه تنفس احساس کنید که انگشت شست و سایر انگشتان در حال بلند شدن می باشند. در همان حال که چشم های شما بسته است بازوهای خود را بالای سر بلند کنید و بازوها و پاها را به سمت خارج در هر طرف بکشید. وقتی آماده شدید به پهلوی خود بچرخید و چشم های خود را باز کنید. چند لحظه در این حالت بمانید و سپس از جای خود بلند شوید.

آرام سازی

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تناسب اندام» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها