دانشنامه فرزند

استروژن

دانشنامه فرزند: یک گروه از هورمون های شیمیایی بدن هورمون های استروژنی نام دارند. گرچه به نام هورمون زنانه شناخته شده اند، اما در مردان نیز به مقدار اندکی موجود است که نقش آن به درستی مشخص نشده است.

استروژن چیست؟

استروژن نام گروهی از هورمون های جنسی زنانه است که در سیکل طبیعی تخمدان در مرحله فولیکولی از تخمک آزاد می شود. در دوران بارداری مقدار زیادی از استروژن ها ترشح می شود. در زنان، هورمون استروژن از تخمدان ها، غدد فوق کلیه و بافت چربی تولید می شود. مهم ترین منشا استروژن فولیکول رشد یافته تخمدان است، زیرا بلافاصله در قبل و در طی تخمک گذاری با مقادیر بالا در خون یافت می شود. برخی از مواد اولیه استروژن در بافت چربی تبدیل به هورمون استروژن می شود، بنابراین در زنان ورزشکار یا زنانی که کاهش وزن شدید داشته اند اغلب استروژن پایین است و قطع قاعدگی دیده می شود.

استروژن چگونه در بدن عمل می کند؟

هورمون استروژن پس از تولید در بافت های مختلف، به جریان خون وارد می شود و به بافت هایی اتصال می یابد که حاوی گیرنده های استروژن هستند. این بافت ها عبارتند از:

  • رحم
  • پستان ها
  • استخوان
  • مغز
  • کبد
  • قلب

مهم ترین عمل استروژن حفظ جداره رحم و مهبل و محرک اولیه برای رشد پستان ها است. استروژن در حفظ توده استخوانی بدن و جلوگیری از انسداد عروق قلبی نیز موثر است. اگر بدن در معرض استروژن فراوان قرار بگیرد خطر ایجاد سرطان پستان و رحم افزایش می یابد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آمادگی جسمانی» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 14 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...