دانشنامه فرزند

پروژسترون

دانشنامه فرزند: پروژسترون یکی از هورمون های زنانه است که در طی چرخه تخمک گذاری طبیعی از جسم زرد ترشح می شود و قطع آن موجب شروع قاعدگی می شود.

پروژسترون چیست؟

پروژسترون هورمونی است که از غدد فوق کلیه به مقدار اندک و بیشتر از جسم زرد در تخمدان ترشح می شود. در صورت وقوع لقاح و بارداری، جفت منبع قوی ای برای تولید پروژسترون است. سطوح پروژسترون در نیمه دوم چرخه قاعدگی یعنی دوره ترشحی که از روز 15 تا 28 سیکل است به دنبال تخمک گذاری افزایش می یابد.

پروژسترون چگونه در بدن عمل می کند؟

پروژسترون در آماده سازی رحم برای جایگزینی تخمک بارور شده، حفظ و نگهداری بارداری اهمیت دارد و به آن هورمون بارداری نیز می گویند. در اثر اختلال پروژسترون حتی اگر لقاح صورت بگیرد، لانه گزینی و باروری روی نمی دهد. در حقیقت بعد از تخمک گذاری جدار رحم به پروژسترون پاسخ می دهد و این هورمون سبب تکامل ساختمان جدار رحم می شود. برای آن که پروژسترون عمل کند و لانه گزینی تخمک بارور شده انجام شود ابتدا استروژن عمل می کند و سپس پروژسترون وارد کار می شود.

پروژسترون در رشد غدد شیر به خصوص در زمان بارداری نقش مهمی را ایفا می کند. این هورمون بر روی دیگر سیستم های بدن نیز از جمله بر روی مغز تاثیر می گذارد. این هورمون روی توانایی حافظه و قوه شناختی اثر مثبتی دارد. پروژسترون تاثیر سرطان زایی استروژن را بر روی رحم کاهش می دهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آمادگی جسمانی» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 48 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...