دانشنامه فرزند

تاثیر عوامل مختلف بر اختلالات قبل از قاعدگی
اختلالات قبل از قاعدگی

دانشنامه فرزند: زنانی که اختلالات قبل از قاعدگی را تجربه می کنند در زندگی خویش استرس های متفاوت و فراوان را دارا بوده اند که آن استرس ها افراد را در خطر ایجاد برخی بیماری های روانی نیز قرار می دهند.

تاثیر زایمان بر اختلالات قبل از قاعدگی

اختلال قبل از قاعدگی اغلب با زایمان تشدید می شود. در زنانی که اختلالات قبل از قاعدگی دارند معمولا غم یا افسردگی بعد از زایمان بروز می کند و اندوه و غم بعد از زایمان با شدت بیشتری گزارش می شود. تعداد زایمان ها نیز بر روی شدت اختلال قبل از قاعدگی اثر دارد یعنی شدت سندرم قبل از قاعدگی با تعداد زایمان ها افزایش می یابد. علاوه بر آن افزایش نقش های زنانه مانند نقش مادری و عدم آمادگی زنان در پذیرش آن نقش ها موجب تشدید اختلال می شود.

تاثیر اختلال قبل از قاعدگی بر روی یائسگی

اگر این اختلالات درمان نشود علایم روانی آن تشدید می شود و معمولا در این موارد یائسگی با علایم شدیدتری همراه خواهد بود. از طرف دیگر به علت وجود اختلالات هورمونی همراه با اختلالات قبل از قاعدگی یائسگی زودرس اتفاق می افتد که موجب ایجاد عوارض ناشی از آن مانند شروع پوکی استخوان زودرس یا خطر ایجاد سرطان های تخمدان و پستان نیز می شود.

نقش ورزش در اختلالات قبل از قاعدگی

علایم سندرم قبل از قاعدگی در زنان ورزشکار یا وجود ندارد و یا با شدت خفیف دیده می شود. بنابراین برنامه ریزی جهت انجام فعالیت های ورزشی منظم روزانه در درمان اختلالات قبل از قاعدگی توصیه می شود. کیفیت انجام تمرینات ورزشی بسیار مهم است ورزش باید لذت بخش، روزانه و منظم انجام گیرد. حداقل باید 30 دقیقه برای انجام حرکات منظم ورزشی اختصاص داده شود. ایروبیک، شنا، پیاده روی و دویدن از ورزش های مناسب می باشند.

تاثیر تغییرات آب و هوایی در اختلالات قبل از قاعدگی

در فصل زمستان و با کاهش طول روزها علایم شدیدتر می شود. یکی از علل احتمالی بیماری، ترشح ماده خاصی از مغز به نام ملاتونین است که با تاریکی هوا ترشح می شود. با بلند شدن طول روزها ترشح هورمون ملاتونین کاهش می یابد و از شدت علایم کاسته می شود. بنابراین دوره های عادت ماهیانه در پاییز و زمستان با علایم شدیدتری همراه است و در فصل بهار و تابستان از شدت سندرم قبل از قاعدگی کاسته می شود.

بیماری ها و اختلالات قبل از قاعدگی

اختلالات قبل از قاعدگی می تواند با بیماری های دیگری همراه شود یا تشدید کننده بیماری های قلبی باشد، به عنوان مثال علایم میگرن بعضی از خانم ها قبل قاعدگی تشدید می شود. اختلالات قبل از قاعدگی همچنین بیماری ها و مشکلات زیر را تشدید می کند:

  • آسم
  • سردرد
  • بواسیر
  • عفونت ها (سینوس ها، گلودردها، تبخال و سوزش های ادراری)
  • مشکلات ادراری مثل تکرر ادرار
  • تورم پاها و اندام ها
  • تغییرات خلقی و اضطرابی

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آمادگی جسمانی» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 12 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...