دانشنامه فرزند

بیست ماهگی: هفته چهارم

دانشنامه فرزند: در این دوره سنی فرزندتان می آموزد که با دیگران همدردی کند او متوجه شده است، که رفتارش بر مردم پیرامونش تاثیرگذار است. اکنون فرزندتان به طرزی باورنکردنی با دوست یا رهگذری غریبه، صرف نظر از عواطف خود، احساس همدردی می کند.

ترک عادت های قدیمی

گاهی اوقات ممکن است استفاده از پستانک یا شیشه شیر در دو سالگی نیز ادامه یابد. استفاده کنترل شده در حد متعادل آسیبی به کودک نمی رساند، اما اگر کودک به طور دایم پستانک یا شیشه شیر را در دهانش می گذارد لازم است این عادت را کاملا کنار بگذارد یا حداقل کمتر از آن ها استفاده کند. در این جا شما را با چند راهکار برای ترک یا کمتر کردن این عادت آشنا می کنیم:

  • چنانچه فرزند شما همچنان از شیشه شیر استفاده می کند، بهتر است از حذف محتویات داخل بطری شروع کنید و فقط آب داخل آن بریزید. شیر و آب میوه را تنها داخل فنجان به او بدهید. فقط وقتی پشت میز یا روی صندلی پایه بلندش می نشیند اجازه استفاده از شیشه شیر را به او بدهید تا مدام آن را این طرف و آن طرف نبرد و بیش از حد به شیشه شیر وابسته نشود. برای آرامش بخشیدن می توانید جایگزین جدیدی مانند پتو یا اسباب بازی را به او معرفی کنید.

  • ممنوع کردن شیشه شیر محبوب هنگام خواب بسیار مفید است، زیرا ماندن شیر روی دندان ها در طول شب باعث پوسیدگی دندان می شود. همراه داشتن شیشه شیر محتوی آب بلامانع است. اگر کودک به این موضوع راضی نمی شود می توانید کم کم به شیر او آب اضافه کنید تا ترک عادت راحت تر صورت پذیرد.

احساس یاس و ناامیدی

احساس ناامیدی در کودکان با این سن و سال امری طبیعی محسوب می شود. حتی ممکن است فرزندتان به خاطر پودر شدن کلوچه اش ناراحت بشود. کودک هنگامی که با شکل اصلی هر چیزی آشنا می شود علاقه ای ندارد تغییری در ظاهر آن رخ بدهد، مثلا در نظر او کلوچه هنگامی که کاملا گرد باشد کلوچه است. بهتر است صبور باشید. کودک کم کم می آموزد که با دشواری ها و تغییرات در زندگی کنار بیاید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سال دوم» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

در حال بارگذاری ...