دانشنامه فرزند

بیست و یک ماهگی: هفته دوم

دانشنامه فرزند: با توجه به اینکه فرزندتان به پایان سال دوم زندگی خود نزدیک می شود خوب است که از او انتظار داشته باشید برای مشارکت در برخی فعالیت ها، منتظر زمان و مکان مناسب بماند. به لحاظ رشدی، او ظرفیت این را دارد که برای خواسته اش صبر کند تا به او توجه کنید.

درک مفهوم مالکیت و اشتراک پذیری

کودکان در این بازه سنی زیاد در مورد اشتراک پذیری ماهر نیستند. در حال حاضر با مفهوم مالکیت آشنایی دارند ولی زیاد علاقه ای به بخشیدن وسایل خود به سایرین ندارند، زیرا هنوز درک درستی از سهیم شدن پیدا نکرده اند. هنگامی که اسباب بازی اش را به کودک دیگری می دهد این رفتار او را مورد تشویق قرار دهید. اشتراک پذیری را به او نشان بدهید تا شما را الگوی خود قرار دهد. برای توضیح این موضوع از جملات ساده استفاده کنید تا منظور شما را متوجه شود. هنگامی که با کودک دیگری مشغول بازی است اصراری نداشته باشید که اسباب بازی اش را به کودک همبازی اش بدهد، از او بخواهید نوبتی بازی کنند و اگر به این موضوع نیز راضی نشد هیچ وقت به زور متوسل نشوید. اسباب بازی هایی مانند خانه سازی که متشکل از تکه های مجزا می باشند را به آن ها بدهید تا خودشان تصمیم بگیرند که چگونه بازی کنند.

تصحیح رفتار بدون انتقاد

در صورت لزوم رفتار کودک را نقد کنید اما هرگز خود او را مورد نقد قرار ندهید. سعی کنید با جملات درست شفاف سازی کنید به رفتار ناپسند او اشاره کنید و به طور واضح بگویید که از کدام رفتار خوشتان نیامده است، مثلا به او بگویید: «لطفا در خانه آرام صحبت کن، جیغ زدن را دوست ندارم» یا بگویید: «خیلی دوست دارم هنگامی که در خانه آرام صحبت می کنی».

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سال دوم» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 3.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...