دانشنامه فرزند

زایمان طبیعی با ابزار کمکی
زایمان طبیعی با ابزار کمکی

دانشنامه فرزند: اگر سر کودک به قدر کافی در مجرای زایمان پایین باشد و پزشک احساس کند نیاز به خروج فوری کودک است یا شما قادر نباشید بدون کمک های بیشتری کودک را به طور طبیعی خارج کنید، شاید به استفاده از فورسپس یا دستگاه وکیوم برای کمک به زایمان نیاز باشد.

استفاده از ابزار کمکی در زایمان طبیعی

به کارگیری زایمان طبیعی با ابزار کمکی زمانی می تواند مناسب باشد که:

  • برای مدت زیادی زور و فشار وارد کرده و آنقدر خسته شده اید که قادر به ادامه فشار آوردن کافی برای زایمان نمی باشید.
  • برای مدتی فشار وارد کرده اید و پزشک شما فکر می کند تا زمانی که از این نوع کمک استفاده نشود قادر به زایمان طبیعی نخواهید بود.
  • الگوی ضربان قلب کودک نشان دهنده ضرورت بر خروج فوری او است.
  • وضعیت کودک امکان خروج را با فشار آوردن بسیار مشکل کرده است.

فورسپس و دستگاه وکیوم

فورسپس وسیله ای مانند دو قاشقک منحنی است که در طرفین سر کودک قرار می گیرد تا برای کمک در خروج از قسمت مجرای زایمان هدایت شود. دستگاه وکیوم یک بادکش مکنده است که در بالای سر کودک قرار می گیرد تا به پزشک با مکشی ملایم در خارج کردن کودک از مجرای زایمان کمک کند.

زایمان طبیعی با ابزار کمکی

هر دو تکنیک در صورتی که کودک به مقدار کافی در مجرای زایمان پایین آمده باشد برای شما و فرزندتان بی خطر است. تصمیم برای استفاده از فورسپس یا دستگاه وکیوم به صلاحدید و تجربه پزشک و وضعیت و موقعیت کودک بستگی دارد. در صورتی که اپیدورال انجام نداده باشید ممکن است برای زایمان با فورسپس یا دستگاه وکیوم به بی حسی موضعی نیاز داشته باشید و اکثر پزشکان برای ایجاد فضای بیشتر اپیزیوتومی انجام می دهند. در صورت استفاده از فورسپس، اغلب کودک با علایمی بر روی سر، جایی که فورسپس به کار گرفته شده به دنیا می آید. در صورت بروز چنین چیزی برای فرزندتان به خاطر داشته باشید که این مسئله کاملا عادی است و ظرف چند روز از بین می رود. دستگاه وکیوم ممکن است موجب به دنیا آمدن نوزادی با سر گرد شود و بالای سر او، جایی که دستگاه وکیوم به کار گرفته شده برآمده باشد. این علامت نیز ظرف چند روز از بین می رود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زایمان» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 39 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...