دانشنامه فرزند

خیز سر و شکل گیری سر نوزاد
تولد

دانشنامه فرزند: نوزاد شما هنگام تولد به احتمال زیاد آغشته به مقداری خون، مایع آمنیوتیک و ماده سفید رنگ نوچی است که به آن ورنیکس می گویند. پوست او ممکن است لک و پیسی باشد و حتی ممکن است در طول زایمان دچار کبودی هایی شده باشد.

خیز سر چیست؟

خیز پوست سر که به آن Caput Succedaneum گفته می شود به منطقه دایره ای شکل ورم بر روی سر کودک گفته می شود که در جایی واقع شده است که در طول زایمان به دهانه رحم فشار وارد می کند. محل دقیق ورم بنا بر وضعیتی که سر کودک قرار داشته متفاوت است. اندازه موضع متورم از چند میلی متر جزیی تا چند سانتی متر می تواند وسعت داشته باشد. ورم عموما ظرف 24 تا 48 ساعت بعد از تولد از بین می رود.

شکل گیری سر نوزاد

در کودکانی که ابتدا با سر (ورتکس) به دنیا می آیند اغلب مرحله ای انجام می شود که به آن شکل گیری گفته می شود. این شکل گیری در سراسر مدت درد به این دلیل صورت می گیرد که کودک به تدریج در حالی که در مجرای زایمان پایین می آید راه خود را متناسب کند. شکل گیری باعث بروز هیچ آسیبی نمی شود. استخوان ها و بافت سر در نوزاد طوری به وجود آمده که امکان بروز شکل گیری دارد. نتیجه کار اغلب کودکی با سر مخروطی شکل است. ظرف مدت 24 ساعت پس از زایمان شکل گیری معمولا از بین می رود و سر نوزاد گرد و صاف می شود.

بعضی از خانم ها به خصوص کسانی که قبلا زایمان داشته اند یا سریع زایمان می کنند فرزندانی بدون شکل گیری سر دارند، همچنین نوزادانی که در وضعیت ته یا از طریق سزارین به دنیا می آیند ممکن است این شکل گیری را نداشته باشند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نوزاد» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 19 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...