دانشنامه فرزند

سوختگی حرارتی

دانشنامه فرزند: سوختگی ناشی از آتش، بخار، مایعات یا آب جوش یا تماس با اشیای داغ را سوختگی حرارتی می گویند و بر اساس میزان لایه های پوست که تحت تاثیر سوختگی واقع شده آن ها را درجه بندی می کنند.

انواع سوختگی و علایم آن

سوختگی ممکن است تاول زده و ایجاد عفونت کند، بنابراین ارزیابی اولیه از یک سوختگی و سپس درمان مناسب آن از اهمیت بالایی برخوردار است. البته بهترین حالت همیشه پیشگیری از وقوع سانحه است. در جدول زیر انواع سوختگی و علایم ظاهری آن ها توضیح داده شده است.

جدول انواع سوختگی و علایم آن
نوع سوختگی علایم
سوختگی از نوع درجه اول یا سوختگی سطحی لایه فوقانی و سطحی پوست در این نوع سوختگی درگیر می شود. ناحیه سوخته خشک، صورتی یا قرمز و تا حدی دردناک است. تاول نمی زند.
سوختگی درجه دوم یا سوختگی متوسط سوختگی به لایه های عمیق تری از پوست سرایت می کند. محل سوختگی قرمز تیره، متورم، دردناک بوده و تاول نمی زند. به علت پایدار شدن لایه های تحتانی پوست، ممکن است ناحیه سوخته نمناک و خیس به نظر برسد.
سوختگی درجه سوم یا عمیق تمام لایه های پوست می سوزد. پوست به نظر خاکستری (رنگ زغال سوخته) می رسد. به دلیل نابود شدن پایانه های عصبی، بیمار دردی احساس نمی کند.

درمان سوختگی

اگر کودک دچار سوختگی خفیف شود باید لباس های محل سوخته شده را در آورید تا پوست خشک شود. اگر دستش سوخته، کاسه بزرگی را پر از آب سرد کرده و دست کودک را به مدت 20 دقیقه در آن فرو کنید. اگر صورتش سوخته باشد یک کمپرس سرد و خیس روی محل سوختگی بگذارید.

نکته: سوختگی های دست و صورت همیشه نیاز به معاینه پزشک دارد.

به کودک مایعات فراوان بدهید و اگر درد دارد به او استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید. اگر تاول دیدید روی آن پماد آنتی بیوتیک بمالید و به صورت خیلی شل باند پیچی اش کنید. هرگز تاول ها را نترکانید، زیرا این کار نه تنها زمینه چرک کردن و عفونی شدن زخم ها را فراهم می کند، بلکه در فرآیند بهبود جراحت هم خلل ایجاد می کند.

دکتر را خبر کنید: به جز سوختگی های خفیف و جزیی در مورد تمام سوختگی ها به پزشک زنگ زده و از او وقت معاینه بگیرید. اگر سوختگی کودک به نظر از نوع درجه سوم می آمد او را بلافاصله به اورژانس بیمارستان برسانید.

هرگز به درمان های خانگی که می گویند روی محل سوختگی روغن یا کره بمالید عمل نکنید، زیرا این مواد گرما را روی پوست نگه داشته و مانند عایق عمل می کنند و باعث می شوند سوختگی بدتر هم بشود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «حوادث و صدمات» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 11 کاربر 3.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...