دانشنامه فرزند

هرم غذایی کودک سنین 3 تا 6 سال
تغذیه سالم

دانشنامه فرزند: احتمالا بزرگ ترین تغییر در زندگی فرزند شما در این دوره سنی، رفتن به مهد کودک است و در این زمان، غذا خوردن باید بیشتر از یک عادت برای او مطرح شود. کودکان در این سنین باید صبحانه کامل و مغذی بخورند تا آن ها را تا هنگام ناهار هشیار نگه دارد. ظرف نهاری که او همراه خودش به کودکستان می برد یک قسمت اساسی از رژیم غذایی او خواهد شد.

کودک در این سن می آموزد که مهارت های جدیدی کسب نماید، بنابراین زمان خوبی است که عادت خوب غذا خوردن را به او یاد بدهید. تمایلات غذایی نیز در همین سنین شکل گرفته و کامل می شود. اگر کودک به طور منظم و با خوشرویی منابع غذایی سالم و خوب از جمله گوشت، مرغ، ماهی، سبزیجات، غلات و حبوبات را مصرف کند و به اصولی خوردن غذاها عادت کند، شما موفق شده اید فرزندی با اصول تغذیه ای مناسب، بار بیاورید. برای اینکه بتوانید رژیم غذایی متعادلی برای فرزندتان داشته باشید و از اینکه تمام مواد غذایی را به اندازه کافی دریافت نموده اطمینان یابید، کافیست به هرم غذایی که برای راهنمایی تغذیه کودک در این سنین طراحی شده، مراجعه کنید.

هرم غذایی

همان طور که در شکل مشخص است، جایگاه چربی در راس هرم است، یعنی کمترین میزان مصرف نسبت به سایر مواد غذایی، در صورتی که گروه های میوه ها و سبزی ها در قسمت های پایینی هرم قرار دارد، یعنی باید مقدار زیادتری از این گروه ها در رژیم غذایی سنین 3 تا 6 سالگی وجود داشته باشد. البته باید توجه داشته باشید که خوردن بیش از حد میوه جات موجب می شود که کودک غذای اصلی خود را کمتر بخورد و دچار اختلال رشد گردد. تعداد دفعات و نوع غذاهای مختلف برای کودکان متفاوت و بر اساس نیاز به انرژی آن ها در طول یک شبانه روز باید در نظر گرفته شود. برای یک کودک 3 تا 6 ساله که فعالیت معمولی دارد 1600 کالری مورد نیاز است تا رشد او را تامین کند، ولی برای کودکی که بسیار فعال است این مقدار کافی نیست و مقدار 2800 کالری نیاز دارد و این مقدار انرژی باید از مواد غذایی مختلف در اختیار کودک قرار گیرد تا انرژی را که از دست می دهد جبران کند. در این سنین بیشترین انرژی را کودک باید از کربوهیدرات های مرکب (برنج، سیب زمینی، نان، ماکارونی، غلات) تامین کند به طوری که از این مواد غذایی می توانید 9 تا 11 نوبت در روز در اختیار فرزندتان قرار دهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تغذیه» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 29 کاربر 3.9 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...