دانشنامه فرزند

خونریزی پس از زایمان

دانشنامه فرزند: مواجهه با خونریزی مهبلی پس از زایمان امری طبیعی است حتی اگر زایمان سزارین داشته اید. به طور متوسط میزان خونی که در زایمان طبیعی از دست می رود در حدود 500 سی سی است. بعد از سزارین متوسط خونی که از دست می رود دو برابر می شود که در حدود یک لیتر است.

نفاس

به خونی که از مهبل شما می آید، نفاس گفته می شود که ممکن است ابتدا قرمز روشن و حاوی لخته هایی باشد. بعدا رنگ آن صورتی و سپس قهوه ای می شود. به تدریج از حجم آن کاسته می شود، ولی جریان آن ممکن است سه تا چهار هفته بعد از زایمان ادامه داشته باشد. شاید متوجه شوید پس از هر بار شیردهی، مقدار خونریزی افزایش می یابد. این افزایش به دلیل هورمون هایی است که به تولید شیر کمک می کند و موجب انقباض رحم شما نیز می شود. این انقباض هر خون یا نفاسی را که در رحم باشد بیرون می فرستد. حتی ممکن است خونریزی زمانی که بعد از مدتی ماندن در تخت می ایستید بیشتر شود. این خونریزی بیشتر، تنها به این خاطر است که خون در حالی که دراز می کشید در رحم و واژن جمع می شود و هنگامی که می ایستید نیروی جاذبه آن را به پایین می کشد.

دکتر را خبر کنید: در صورتی که خونریزی شدید به همراه لخته های خونی تا چند هفته پس از زایمان ادامه پیدا کرد به پزشک خود اطلاع دهید.

درمان خونریزی پس از زایمان

بسیاری از پزشکان به منظور به حداقل رساندن خونریزی شدید از طریق سرم مادر، اکسی توسین با نام تجارتی پیتوسین یا از طریق تزریق عضلانی، متیل ارگونوین مالئات (مترژین) تزریق می کنند. این داروها به منقبض نگه داشتن رحم کمک می کند. همگامی که رحم منقبض می شود فشار آن رگ های خونی از بستر جفتی را برای کاهش خونریزی می بندد. اگر به نظر نرسد رحم شما به نحو مطلوبی منقبض می شود ممکن است پزشک یا پرستار برای تقویت انقباضات رحم، شما را ماساژ دهند.

دکتر را خبر کنید: در صورتی که خونریزی یا نفاس شما بد بو باشد به پزشک یا پرستار اطلاع دهید.

کنار آمدن با خونریزی بعد از زایمان

بهترین راه کنار آمدن با خونریزی بعد از زایمان استفاده از نوار بهداشتی است. نوار بهداشتی با قطرهای مختلف برای جذب هر مقدار خونریزی که دارید در دسترس است. از تامپون استفاده نکنید، زیرا ممکن است در مدت زمانی که رحم شما هنوز در حال بهبودی است موجب بروز عفونت شود. اگر چه خونریزی معمولا بعد از دو هفته متوقف می شود، اما ممکن است به مدت شش تا هشت هفته ادامه یابد. گاهی تکه های ریزی از بافت جفت در رحم باقی می ماند که این وضعیت می تواند موجب خونریزی شدید شود.

حمام پس از زایمان

در گذشته خانم ها تا زمان وجود خونریزی در وان پر از آب حمام نمی کردند. امروزه بسیاری از پزشکان می گویند حمام در وان آب بلامانع است و بسیاری احساس می کنند که حداقل نشستن در آب کم عمق کاملا قابل قبول است. برخی از پزشکان نیز به دلیل نگرانی از افزایش احتمال بروز عفونت در داخل رحم با حمام کردن در وان تا زمانی که خونریزی متوقف نشده مخالف می باشند. در هر صورت بهتر است از پزشک خون بپرسید که در این مورد چه نظری دارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زایمان» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 60 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...