دانشنامه فرزند

بهبودی در بیمارستان پس از زایمان سزارین
زایمان سزارین

دانشنامه فرزند: هنگامی که پرستار و متخصص بیهوشی از ثبات علایم حیاتی شما اطمینان یافتند و از بی حسی به حالت عادی برگشتید از اتاق ریکاوری مرخص می شوید. این موضوع ممکن است یک تا سه ساعت بعد از زایمان اتفاق بیفتد. با یک برانکارد به اتاقی در بخش، جایی که مابقی دوره بهبودی را در آن می گذرانید منتقل می شوید.

روز زایمان سزارین

در روز سزارین باید فقط برای ماندن در تختخواب برنامه ریزی کنید. به شما یک سوند وصل می کنند پس برای بلند شدن و رفتن به دستشویی نگران نباشید. اگر جراحی خود را صبح زود انجام داده باشید شاید ترجیح دهید هنگام غروب از جای خود بلند شوید حتی اگر فقط در حد نشستن بر روی صندلی باشد. حتماً از پرستار خود سوال کنید تا ببینید که بلند شدن مانعی دارد یا خیر. هنگامی که برای اولین بار از جای خود بلند می شوید مطمئن باشید کسی برای کمک به شما در آنجا حضور داشته باشد.

اگرچه هنوز برخی از پزشکان ترجیح می دهند بیماران بلافاصله پس از سزارین هیچ نوع غذایی نخورند، اما بسیاری از دکترها در حال حاضر کمی بعد از جراحی اجازه خوردن و آشامیدن به خانم ها می دهند. اگر احساس تهوع دارید بهتر است چیزی نخورید ولی اگر احساس گرسنگی می کنید نوشیدن مایعات و خوردن مقدار کمی غذای جامد احتمالا خوب باشد.

مانند خانم هایی که زایمان طبیعی داشته اند انتظار مقداری خونریزی مهبلی (نفاس) را بعد از سزارین داشته باشید. خونریزی ممکن است در طول چند روز اول بعد از جراحی کاملا شدید باشد. اکثر خانم هایی که زایمان سزارین انجام داده اند بر روی پوست خود بخیه هایی دارند و نگران اذیت شدن از کشیدن بخیه ها هستند، ولی نگران نباشید زیرا کشیدن بخیه ها یک روش سریع و بدون درد است.

روز بعد از زایمان

در اولین روز بعد از جراحی پزشک شما را تشویق به برخاستن از تخت و شروع به راه رفتن در اطراف می کند. چند دفعه اولی که بلند می شوید و راه می روید ممکن است در اطراف برش روی شکم خود احساس درد کنید. می توانید 20 دقیقه یا کمی قبل از بلند شدن تقاضای مقدار بیشتری داروی مسکن بکنید. پزشک بنا بر نیازتان به مایعات ممکن است سرم شما را نیز قطع کند. در اکثر مواقع در روز اول قادر به نوشیدن مایعات هستید. به احتمال زیاد یک پانسمان بر روی برش شکم شما قرار دارد. گاهی این پانسمان در روز اول برداشته می شود، ولی اکثر پزشکان ترجیح می دهند برای مدت بیشتری بماند.

اگر احساس آمادگی می کنید می توانید نوزاد را در اتاق خود نگه دارید، ولی به هیچ عنوان احساس نکنید مجبور به این کار هستید. به خاطر داشته باشید به تازگی جراحی شکم داشته اید و از لحاظ جسمانی قادر به رسیدگی به تمام نیازهای نوزاد در طی روزهای اول بعد از زایمان نیستید. پرستاران بیمارستان برای کمک حضور دارند بنابراین در طول این مدت انرژی خود را صرف بهبودی تان کنید. بدین ترتیب بعد از آنکه به خانه رفتید بسیار بهتر به مراقبت از نوزاد خود قادر خواهید بود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سلامتی پس از زایمان» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...