زخم ناشی از سزارین

دانشنامه فرزند: جای زخم ناشی از سزارین ابتدا به نظر قرمز یا صورتی رنگ می آید. با گذشت زمان ممکن است رنگ آن با هاله تیره تری از بنفش یا قهوه ای بر حسب رنگ پوست تان تغییر کند.

بهبود جای زخم زایمان سزارین

پس از گذشت یک سال جای زخم محو خواهد شد و در نهایت به رنگ بسیار محو پریده در می آید. اگر پوستی تیره دارید ممکن است قهوه ای شود. در اکثر مواقع جای زخم سزارین مانند یک خط نازک مداد یا حتی نازک تر از آن می شود. جای رخم سزارین بلافاصله بعد از عمل هنگامی که بخیه ها هنوز در موضع وجود دارد قابل مشاهده است ولی بعد از آنکه بخیه کشیده می شود و با گذشت چند هفته برای ترمیم، می بینید جای زخم آنقدر محو شده که کمتر دیده می شود.

عوامل متعددی می تواند بر فرآیند ترمیم اثر بگذارد و سرانجام شکلی را مشخص کند که جای زخم به نظر می رسد. برخی از خانم ها به طور عادی مستعد نوعی جای زخم کلفت هستند که به آن کلوئید گفته می شود. در چنین مواردی پزشکان در واقع نمی توانند کار چندانی برای تغییر این وضعیت انجام دهند.

شناخت علل نگرانی جای زخم سزارین

ممکن است متوجه شوید اطراف موضع بریده شده بی حس است. این بی حسی به این دلیل است که پزشک شما برای ایجاد برش، اعصابی که احساس را به این موضع انتقال می دهد قطع می کند. اعصاب مجدد رشد می کند و پس از مدتی بی حسی به احساس گزگز خفیف مبدل شده و سپس به حالت عادی بر می گردد. ممکن است متوجه ترشح مایع آمیخته به خونی از وسط یا کنار برش خود شوید. این تراوش گاهی وقتی خون و مایعات دیگر در زیر زخم جمع می شود اتفاق می افتد و سپس خارج می شود. در صورتی که فقط مقدار کمی خارج و سپس متوقف شد مشکلی وجود ندارد.

در صورتی که متوجه ترشح مداوم خون آلود یا زرد رنگ از محل برش خود شدید به پزشک اطلاع دهید. گاهی ممکن است برش در نقطه ای که تراوش می کند، باز شده باشد. در این صورت پزشک برای تمیز نگاه داشتن محل باز شده، دستورات خاصی را انجام داده تا خود به خود ترمیم شود.

اکثر خانم هایی که سزارین انجام داده اند بدون هیچ مشکلی بهبود می یابند، در بعضی موارد ممکن است به سرعت و به راحتی سلامتی خود را به دست نیاورند. در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر با پزشک تماس بگیرید:

  • در صورتی که درد محل برش یا شکم شما به جای کاهش، افزایش یابد.
  • در صورتی که مقدار زیادی خون یا خونابه از محل برش تراوش کند.
  • در صورتی که بیشتر از 38 درجه سانتی گراد تب داشته باشید.
  • در صورتی که محل برش تان باز شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «زایمان» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان