دانشنامه فرزند

کم شدن وزن پس از زایمان
کاهش وزن بعد از زایمان

دانشنامه فرزند: شاید دوست داشته باشید پس از زایمان بر روی ترازو بروید تا بدانید که چقدر وزن کم کرده اید. برخی از خانم ها بلافاصله پس از زایمان مقدار زیادی وزن کم می کنند، ولی عده ای دیگر در واقع به دلیل احتباس مایعات وزن نیز اضافه می کنند.

کوچک شدن شکم بعد از زایمان

کوچک شدن رحم شما تا چند هفته پس از زایمان ادامه می یابد. بلافاصله بعد از زایمان هنوز تقریبا تا سطح ناف شما بالاست یعنی حدودا در همان جایی که در هفته بیست بارداری بودید، اما به دلیل پوست اضافه ای که اکنون دارید احتمالا هنگامی که می ایستید هنوز باردار به نظر می رسید. اجازه ندهید ظاهرتان موجب ناامیدی شما شود. رحم شما به انقباض ادامه می دهد و پوست تان بیشتر انعطاف خود را تقریبا تا دو ماه بعد از زایمان به دست می آورد و شکم به اندازه قبل از بارداری بر می گردد.

کم کردن وزن پس از زایمان

وزن شما پس از زایمان در حدود 7.5 کیلوگرم کاهش می یابد، ولی ممکن است تا یک یا دو هفته بعد از زایمان این کاهش وزن نشان داده نشود.

کاهش وزن بعد از زایمان
نوزاد 3 تا 4.5 کیلوگرم
جفت 0.5 تا 1 کیلوگرم
مایع آمنیوتیک 0.5 تا 1 کیلوگرم
مایعات مادری 2 تا 4 کیلوگرم
رحم در حال کوچک شدن 0.5 کیلوگرم

اکثر خانم ها برای برگشتن به وزن عادی خود، دو تا سه ماه زمان نیاز دارند، البته این زمان به مقدار وزنی که در طول بارداری اضافه کرده اید بستگی دارد. اگر 25 کیلوگرم وزن اضافه کرده باشید و فقط یک کودک داشتید انتظار نداشته باشید شش هفته بعد از زایمان کاهش وزن چشمگیری اتفاق بیفتد. گاهی برای بازگشت به تناسب اندام به یک سال کامل زمان نیاز است. یک رژیم غذایی سالم و انجام نرمش های منظم به کاهش وزن کمک می کند.

سعی کنید هر چه سریع تر و در حد قابل قبولی به وزن قبل از بارداری خود و یا وزن ایده آل بدن تان نزدیک شوید. نباید اجازه بدهید بارداری به یک اضافه وزن ثابت تبدیل شود، زیرا این موضوع می تواند سلامتی شما را در درازمدت به خطر بیندازد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سلامتی پس از زایمان» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 28 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...